Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Jan Kopecký a Pavel Dresler mistry světa WRC2

Sto třináct let uplynulo letos od chvíle, kdy Václav Vondřich vyhrál Gordon Bennettův pohár na francouzském okruhu v Dourdanu nedaleko Paříže. Závod byl považován za neoficiální mistrovství světa. Startoval na dvouválcovém motocyklu Laurin Klement CCR.

Na ten opravdový titul mistrů světa jsme si museli počkat až do letošního roku. Zasloužili se o něj Josef Kopecký a Pavel Dresler na voze Škoda Fabia R5 v kategorii WRC2. Vyhráli Monte Carlo, Korsiku, Sardinii, Německo a Turecko (tady byl rychlejší H.Solberg s Fabiií R5, ale ten se do MS WRC2 nepočítal). Jejich největší soupeř a obhájce titulu Pontus Tidemand vyhrál v Argentině, Portugalsku, Mexiku a druhý skončil ve Švédsku.

Jan Kopecký a Pavel Dresler nastoupili do nadcházející španělské RallyRACC Catalunya jako noví mistři světa kategorie WRC 2. Česká posádka již nemůže být ve dvou zbývajících soutěžích v kategorii WRC 2 bodově překonána. Také ŠKODA Motorsport si zajistila mistrovský titul v kategorii WRC 2 v hodnocení týmů. Juniorská posádka týmu ŠKODA Motorsport Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN/FIN) bude ve Španělsku startovat poprvé a bude chtít po svém prvním vítězství v kategorii WRC 2 (FIN/FIN) na Britské rallye ve Walesu zajet další špičkový výsledek.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek je s průběhem letošní sezóny mimořádně spokojen:„Viděli jsme fantastický souboj o titul mistra světa v kategorii WRC 2 mezi Pontusem Tidemandea Janem Kopeckým. Oběma jezdcům jsme umožnili startovat v šesti soutěžích. Jan teď ve Španělsku pojede svoji rallye číslo šest. Pontus jej už nemůže předstihnout, protože svých šest soutěží odjel. Velmi nás těší, že jsme obhájili oba tituly pro jezdce a týmy v kategorii WRC 2. Posádky ŠKODA vyhrály v deseti ze zatím jedenácti odjetých soutěží kategorie WRC 2 letošního mistrovství světa. Vřele vítáme Volkswagen, který ve Španělsku vstoupí s modelem Polo do třídy vozů R5.“ Pro tým ŠKODA Motorsport je Španělská rallye v Katalánsku závěrem úspěšné sezóny.

Závěrečné soutěže mistrovství světa v Austrálii se tým, v souladu s programem pro sezónu 2018,nezúčastní.

Jedním z nejtěžších soupeřů pro nové mistry světa kategorie WRC 2 Jana Kopeckého a Pavla Dreslera bude juniorský jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä, který se svým spolujezdcem Jonnem Halttunenem těsně po svých 18. narozeninách vyhrál zatím poslední Britskou rallye ve Walesu.

Nicméně i Kopecký je před španělským kolem mistrovství světa plný optimismu. „Prozatím mám opravdu skvělou sezónu, vyhrál jsem všechny soutěže, do nichž jsem nastoupil. Celkově jsem letos zvítězil v pěti soutěžích mistrovství světa a v šesti rallye mistrovství České republiky. V minulém roce mi vítězství ve Španělsku uniklo. Potom, co ze mě spadl tlak v mistrovství světa, se budu snažit tento účet vyrovnat,“ vysvětluje český mistr.
Španělská rallye v Katalánsku je dvanáctým podnikem letošního ročníku mistrovství světa a jednadvaceti posádkám kategorie WRC 2, z nichž devět startuje s vozem ŠKODA FABIA R5, nabídne jednu specialitu. Právě Španělská rallye je jedinou soutěží v mistrovství světa s kombinovaným povrchem.

První kolo se v pátek pojede na šotolinovém povrchu s několika asfaltovými úseky. V sobotu a v neděli se většina zkoušek pojede na asfaltu. Na posádky během rallye čeká 18 rychlostních zkoušek s celkovou délkou 331,58 kilometru měřených úseků. Vítěz bude vyhlášen ve městě Salou jižně od katalánského hlavního města Barcelony v neděli ve 14:01 místního času.


Škoda 25.10.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar