Jan Černý vyhrál Rocksteel - 35. Valašskou rally

Populární Valaška s centrem ve Valašském Meziříčí byla úvodním podnikem šestidílného seriálu Autoklub Rallysprint série 2016, zároveň se započítávala do hodnocení Poháru 2+, Poháru pořadatele, Poháru mládeže a značkového seriálu XTG Opel Adam Cupu.

Letošní ročník valašky se jel pod taktovkou nového organizačního výboru v čele s Jaromírem Tomaštíkem a ředitelem rally Rudolfem Kouřilem. Soutěž zavítala poprvé na zkušební polygon Tatry v Kopřivnici, kde byla umístěna i servisní zóna.

Od první rychlostní zkoušky v Hukvaldech se dostal do vedení pětadvacetiletý Jan Černý, který Valašce kraloval, neboť pouze v závěrečném úseku kolem přehrady Bystřička našel přemožitele. „Byl to krásný závod, auto fungovalo, my jsme fungovali a rozpis rovněž. Konečně jsme využili celý potenciál vozu a jsme velmi spokojeni. Máme obrovskou radost z vítězství, využili jsme Valašku jako testování a trénink před Rallye Šumava v Klatovech,“ pověděl příbramský jezdec, který oslavil premiérovou výhru v celkovém pořadí.

Druhou příčku obsadil Roman Odložilík, který pomýšlel na premiérové vítězství. „Bohužel jsme měli problémy s technikou. Před Šumavou musíme na voze zapracovat, neboť chceme v Klatovech zajet co nejlepší výsledek. Honza jel skvěle a vítězství si zasloužil za parádní jízdu,“ řekl Odložilík v cíli.

Třetí skončil Martin Vlček, který se vrátil na medailový stupeň i přes penalizaci kvůli neprojetí retardéru na polygonu. „Pro nás bylo problematické, že se jela zkouška na polygonu. Naše auto není stavěné na podobně technickou trať. Ztráceli jsme v Kopřivnici hodně času, i když celková ztráta nebyla způsobena jen autem. Udělal jsem hodně chyb,“ uvedl Vlček.

Čtvrtý dojel Petter Kristiansen z Norska (Škoda Fabia S2000), který vyhrál Pohár pořadatele. Pátý skončil nejrychlejší český „pekař“ Martin Březík (Mitsubishi Lancer EVO IX), který coby vítěz třídy 3 nadělil téměř minutu šestému Jaroslavu Pešlovi s dalším Lancerem.

V hodnocení Rallysprint série zvítězila s náskokem dvaceti vteřin smíšená posádka Egon Smékal, Petra Němcová (Citroën DS3 R3T) před dvojicí Patrik Rujbr, Veronika Římalová (Renault Clio R3T). Třetí příčku obsadila česko-slovenská posádka Daniel Zpěvák, Pavol Kušnier (Peugeot 208 R2). „Jsme spokojení, náš výkon byl dobrý. Jsem rád, že spolujezdkyně Petra Němcová se toho spoustu naučila a

vzájemná spolupráce nám vyhovuje. Opravdu jsem spokojen a doufám, že jsou i naši sponzoři. Rád bych poděkoval pořadatelům za pěknou soutěž,“ uvedl Egon Smékal.
Kvalitní výkony byly k vidění i ve značkovém Opel Adam Cupu, kde byl nejrychlejší Jerzy Tomaszczyk z Polska.

Z původně přihlášených 107 posádek se objevila na pátečním slavnostním startu rovná stovka vozů, o den později nastoupilo na ostrý start v Kopřivnici celkem 98 posádek, v cíli rally bylo klasifikováno 79 soutěžích. Úvodní rally sezony měřila celkem 239,18 km a obsahovala 8 rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích v celkové délce 70,44 km.