Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Ford chce zakončit sezonu stylově - vítězstvím

Nově korunovaný mistr světa v Poháru konstruktérů ve světovém šampionátu tým Ford, chce uzavřít nejúspěšnější sezonu ve své dosavadní historie přerušením série bez vítězství v domácí Britské rally, která je na programu o tomto víkendu.

Světový titul mistra světa vybojoval Ford poprvé  

od roku 1979 a oba jeho jezdci Grönholm i Hirvonen budou usilovat o první britský triumf pro Ford od téhož roku.Po dvou sezonách, kdy se britská rally konala v listopadu, se vrací do tradičního zimního termínu. Nepředvídané zimní počasí bude zároveň  

pro posádky další komplikací na kopcovitých rychlostních zkouškách v lesích jižního Walesu.

Kromě divácké zkoušky na stadionu Cardiff′s 

Millenium, vede všech šestnáct měřených úseků po soukromých šotolinových cestách. Úzké sekce, lemované vzrostlými stromy kontrastují s otevřenými úseky ve vojenském pásmu anebo v místech, kde těžba dřeva již bezprostřední okolí  

cest vyčistila. Pokud je pod mrakem a vlhko, mezi stromy se dlouho drží šero a mlha. Za deště se na kluzkých tratích vyjedou velmi rychle koleje, které mohou dělat problémy zejména při druhých průjezdech. 

Naopak na suchu jezdci dosahují velmi vysokých rychlostních průměrů.

Na cestě k letošnímu titulu ve značkách  

vybojoval Marcus Grönholm s Focusem RS WRC šest vítězství a Mikko Hirvonen přidal jedno.

Grönholm má s rally bohaté zkušenosti, neboť zde startoval již devětkrát a jednou vyhrál. „Může to být extrémně náročná rally. Pokud jsou podmínky OK, tratě jsou příjemné, ale pokud je mokro, mlhavo, zabláceno a namrzlo – někdy všechno dohromady – mohou být vysloveně nebezpečné. S mlhou se na mnoha soutěžích v průběhu roku nesetkáváme, ale s přesunem této soutěže zpět na konec roku si můžeme být jisti, že tady nás mlha potká. Těším se na pěkný souboj a jsem si jist, že Mikko bude jedním z největších soupeřů. V průběhu sezony se zrychloval a vím, že se bude chtít v Británii ukázat. “ dodává Grönholm, vicemistr světa v šampionátu jezdců.

Hirvonen startoval ve Walesu třikrát a svou příležitost k přímému souboji se týmovým kolegou si řádně vychutná. „Nebudu pod tlakem, že musím vybojovat body pro tým a těším se, až pojedu co nejrychleji to půjde. Tratě ve Walesu jsou dobré, ale kvůli podmínkám nepatří k soutěžím, na kterých by bylo jednoduché dojet až do cíle. Za sucha jsou erzety poměrně jednoduché, ale v prosinci můžeme očekávat teploty pod bodem mrazu s ledem a mlhou“

Tým M-Sport nasazuje prostřednictvím týmu Stobart-VK dva Focusy RS WRC ve specifikaci 2006 pro Brita Wilsona, Fina Latvalu, v dalších soukromých Focusech RS se představí britští mistři Mark Higgins a Irs Gareth MacHale.

Letošní Wales rallye slibuje opravdu velice zajímavou podívanou a také nejpočetnější startovní pole ze všech soutěží roku 2006. V seznamu přihlášených najdeme celkem 120 posádek.

Vedle obvyklých týmů Subaru (P.Solberg, Atkinson), Citroën (Pons, Sordo), Peugeot (H. Solberg, Stohl) a Škoda (Aigner, Rovanpera. Duval, Kopecký) se s vozem kategorie WRC objeví ještě například Østberg (Subaru) nebo Mikkelson (Ford). S produkčními vozy Subaru skupiny N pojedou mj. seveřené Flodin, Svedlund, Anton Alen nebo Belgičan Munter, s vozy Mitsubishi Lancer nastoupí například Evans, Bengue nebo Solowow. S novou Toyotou Corolla Super 2000 se představí Alister McRae.

Protože je soutěž započítávané také do juniorského šampionátu, nebudou na startu chybět ani nejlepší jezdci této kategorie – Meeke, Aava, Andersson, Wilks, Béreš, bez nároku na body pojede také Martin Prokop.

Z celkových 1200 kilometrů čeká na posádky 356 kilometrů rychlostních zkoušek.Jindřich Lasík, 29.11.2006
Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar