Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Ford Mustang GT3 se v roce 2024 vydá do Le Mans

Ford v Le Mans oficiálně představil závodní Mustang GT3. Protíná se tak historie klasického okruhu, slavného závodu a legendárního sportovního vozu. Ford Mustang oficiálně vstupuje do kategorie FIA GT3. Závodní vůz, který konstrukčně vychází z nového Mustangu Dark Horse, bude od roku 2024 závodit po celém světě

Mustang GT3, jehož základem je zcela nový Mustang Dark Horse modelového roku 2024, se představil v rámci oslav stého výročí v předvečer závodu 24 hodin Le Mans. Autorem nepřehlédnutelného barevného provedení závodního vozu je Troy Lee, jeden z předních světových designérů v oblasti motorsportu. Mustang GT3 představuje jeho první práci na závodních vozech Ford.


Ford tímto odhalením oficiálně vstupuje s Mustangem do globální kategorie FIA GT3. Naposledy Ford v závodě 24 hodin Le Mans triumfoval v roce 2016 s modelem Ford GT.


„Ford a Le Mans pojí společná historie. A nyní se do nejdramatičtějšího, nejúžasnějšího a nejdůležitějšího závodu na světě vracíme,“ řekl Jim Farley, generální ředitel Ford Motor Company. „Už to není souboj Ford versus Ferrari. Je to Ford versus všichni. Návrat do Le Mans je začátkem budování globálního sportovního byznysu s Mustangem, stejně jako to děláme s Broncem a Raptorem.“
Současně s odhalením závodního vozu představuje Ford rovněž nový globální branding Ford Performance, čistší a jednodušší. Od nynějška se bude objevovat na všech jeho závodních vozech.


Tato výrazná a poutavá nová identita pomůže prosadit Ford Performance jako výraznou lifestylovou značku se sportovním smýšlením. Novou vizuální identitu Ford Performance lze snáze integrovat do různých aplikací od zbarvení závodních vozů přes oblečení, suvenýry, náhradní díly a příslušenství až po reklamu.


Divize Ford Performance v souvislosti s tímto projektem rozšířila spolupráci se dvěma dlouholetými partnery, Multimatic a M-Sport. Společnost Multimatic stála za ikonickým Fordem GT včetně závodního programu a nyní se bude podílet na výrobě a podpoře vozů Ford Mustang GT3. M-Sport, dlouholetý partner Fordu v mistrovství světa v automobilových soutěžích a dvojnásobný vítěz šampionátu, pak bude kompletovat motory V8 5,4 l, které divize Ford Performance vyvinula pro Mustang GT3 na bázi konstrukční řady Coyote.


Závodní Mustang GT3 se vyznačuje speciálním zavěšením, převodovkou „transaxle“ u zadní nápravy, panely karoserie z uhlíkového kompozitu a specifickým aerodynamickým paketem, který odpovídá požadavkům kategorie GT3.


Ještě než se Mustang GT3 v roce 2024 vydá do Le Mans, bude v rukou zákaznických týmů závodit v různých sériích GT3 po celém světě.Vůbec prvním zákaznickým týmem se stává Proton Competition z německého Ehingenu. Od roku 2024 plánuje nasazovat dvojici vozů Mustang GT3 mistrovství světa FIA ve vytrvalostních závodech.*


Více technických údajů zatím Ford nezveřejnil.Ford 9.6.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar