Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Ford Mustang GT3 a také GT4 pro čtyřiadvacetihodinovky

Ačkoli Mustang GT3 pro IMSA je novinkou, společnosti Ford a Multimatic potvrdily, že úspěšný projekt zákaznického závodění s Mustangem GT4 bude pokračovat i v budoucnu a na sezónu 2023 se počítá s premiérou nového Mustangu GT4.

Ford Mustang, legendární sportovní automobil a zakladatel kategorie „pony cars“, se v sezóně 2024 představí také jako nový závodní vůz kategorie GT3. Ford již nyní oznámil, že v roce 2024 nasadí nový závodní Mustang GT3 do šampionátu americké organizace International Motor Sports Association (IMSA), jehož součástí je i slavných „24 hodin Daytony“, vytrvalostní závod na trati Daytona International Speedway ve floridském městě Daytona Beach.


Nový vůz bude společným projektem Ford Performance a společnosti Multimatic Motorsports, která je v motoristickém sportu dlouhodobým partnerem Fordu. Ve třídě IMSA GTD Pro budou nasazeny dva vozy s tovární podporou, zákaznické Mustangy pak budou moci závodit ve třídě GTD.


„Mustang je k závodění zrozený a jsme nadšeni, že můžeme oznámit verzi GT3, která bude přímo soupeřit s nejlepšími značkami světa,“ řekl Mark Rushbrook, globální ředitel Ford Performance Motorsports. „Ve vytrvalostním závodění máme 58 let tradice včetně aktuálního působení v NASCAR nebo australských Supercars a jsme připraveni posunout Mustang na vyšší úroveň světového motorsportu.“


Motor 5.0 V8 „Coyote“ pro Mustang GT3 vyvine Ford Performance a vyrábět ho bude další dlouholetý úspěšný partner Fordu, britský M-Sport. Obě strany léta spolupracují v mistrovství světa v automobilových soutěžích a v poslední době společně vyvinuly a připravily nový soutěžní speciál Ford Puma Hybrid Rally1, který hned při svém debutu na Rallye Monte Carlo vybojoval první, třetí a páté místo.

„Těší nás, že po velmi úspěšných 25 letech ve světovém rallye šamiponátu, kde naše spolupráce nyní opět nese fantastické výsledky díky Pumě Hybrid Rally1, rozšiřujeme naše vztahy s Fordem i do světa okruhového závodění,“ řekl Malcom Wilson, majitel společnosti M-Sport. „M-Sport má s okruhovými závody bohaté zkušenosti, zejména z našeho programu GT3, který využíval motor V8 a dovedl nás k vítězství ve dvanáctihodinovce Bathurst v roce 2020 a v závodě na 1000 km na okruhu Paul Ricard o rok dříve. Na přímou spolupráci s Ford Performance a Multimaticem na Mustangu GT3 se velmi těšíme. Budeme pracovat velmi usilovně na tom, abychom společnými silami vybojovali po světě ještě více vítězství.“


Závodní motor, vycházející ze světoznámé jednotky Ford Coyote®, bude pokračovat v odkazu výkonných atmosféricky plněných osmiválců Mustangu. Pro třídu GT3 prodělá několik výkonnostních a zástavbových modifikací. Nový Mustang GT3 dále dostane specifické provedení zavěšení, převodovku „transaxle“ uloženou u zadní nápravy, vnější panely z uhlíkového kompozitu a aerodynamické díly vyvinuté dle požadavků třídy GT3.
Vedle vozů s tovární podporou budou už od začátku sezóny 2024 k dispozici také zákaznické Mustangy GT3.

Mezi testovací piloty nového projektu se zařadí mimo jiné Joey Hand, jeden z jezdců, kteří v závodě 24 hodin Le Mans v roce 2016 zvítězili ve třídě GTE Pro s vozem Ford GT. Hand zároveň zůstane testovacím jezdcem a koučem Ford Performance a v sezóně 2022 odjeze šest závodů NASCAR Cup s Mustangem týmu Rick Ware Racing.


V plánu je také nový Mustang GT4

Ačkoli Mustang GT3 pro IMSA je novinkou, společnosti Ford a Multimatic potvrdily, že úspěšný projekt zákaznického závodění s Mustangem GT4 bude pokračovat i v budoucnu a na sezónu 2023 se počítá s premiérou nového Mustangu GT4.
„Podpora Mustangu GT4 pro nás i nadále zůstává důležitá,“ řekl Rushbrook. „Se stávajícím Mustangem GT4 jsme u nás i v Evropě dosáhli mnoha úspěchů a těšíme se, že od příští sezóny budeme moci zákazníkům pro závodění ve třídě GT4 nabídnout zcela nový vůz. Více informací k tomu přineseme v blízké budoucnosti.“


Vedle závodů sportovních vozů se fanoušci s Mustangem setkávají i v jiných disciplínách motoristického sportu. První únorový víkend absolvuje svoji závodní premiéru v sérii NASCAR Cup nový speciál označovaný jako „2022 Next Gen Ford Mustang“ a na sezónu 2023 připravuje Ford Performance třetí generaci speciálu Mustang pro australský šampionát Supercars.


Ford 31.1.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar