Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Alcar - Bezpečná kola pro radost

Ford Fiesta RS WRC - premiéra na Arctic rally

Nový Ford Fiest RS WRC pro mistrovství světa v rallye u v týmových barvách odhalili na výstavě Autosport International Racing Car Show v britském Birminghamu jezdec Mikko Hirvonen a sportovní ředitel Ford of Europe Gerard Quinn. Bude startovat pod názvem Ford Abu Dhabi World Rally Team.

Nový soutěžní speciál Fordu pro mistrovství světa vychází z obchodně velmi úspěšného modelu Fiesta a jeho vývoj probíhal ve spolupráci Ford of Europe a specializované britské firmy M-Sport, která je dlouholetým partnerem značky Ford ve světě automobilových soutěží. Základem se stala Fiesta S2000, která v lednu 2010 zvítězila v legendární Rallye Monte Carlo a během sezóny si připsala řadu dalších úspěchů v národních i mezinárodních šampionátech.
Fiesta RS WRC bude psát novou éru světového šampionátu, který se od této sezóny řídí novými pravidly, zaměřenými na snižování nákladů. Vůz má pohon všech čtyř kol a přeplňovaný motor o objemu 1,6 l, vycházející z nové řady pohonných jednotek Ford EcoBoost pro silniční modely Ford.
Úplná specifikace vozu bude k dispozici začátkem února. Svůj soutěžní debut absolvuje Fiesta RS WRC na švédské rallye, která je úvodním podnikem letošního ročníku mistrovství světa a jede se ve dnech 10. až 13. února 2011.


Debut v Laponsku

V rámci závěrečného předsezónního testování absolvují obě finské posádky týmu Ford Abu Dhabi vždy po jedné etapě této soutěže, která se jede na sněhu a ledu a základnu má ve městě Rovaniemi.
Mikko Hirvonen a Jarmo Lehtinen nastoupí v zahajovací etapě, zatímco druhý den je vystřídají Jari-Matti Latvala a Miikka Anttila. Uzavře se tak rozsáhlý vývojový a testovací program vozu, který čeká jeho první start v mistrovství světa FIA již za necelý měsíc, na Švédské rallye (10. až 13. února).
Arktická rallye je úvodním podnikem finského mistrovství v automobilových soutěžích. Páteční etapa obsahuje pět rychlostních zkoušek o délce 98,47 km, zatímco v sobotu čeká na posádky stejný počet měřených testů, ale tentokrát o délce 132,99 km.
Ředitel týmu zdůraznil, že vůz startuje ve Finsku čistě za účelem testování. „Fiesta RS WRC najezdila za uplynulé čtyři nebo pět měsíců tisíce testovacích kilometrů. Z hlediska poznatků, jež lze o voze získat, však tradiční test nedokáže zcela nahradit skutečnou soutěž. Proto věříme, že účast v Arktické rallye bude před Švédskem ideální přípravou pro tým i pro jezdce.“

Hirvonen, který v Arktické rallye startoval již v letech 2001 a 2002, k ní říká: „Soutěž má úžasnou arktickou atmosféru, kterou je těžké vysvětlit, pokud ji člověk nezažil. Jsou zde vynikající zimní podmínky a rychlostní zkoušky jsou rychlé, někdy však docela technické. Je to ideální místo pro testování před Švédskem a jsem nadšený, že tým opět zavítá do mé rodné země.“


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar