Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Finská rally - Huttunen třetí ve WRC 2, skvělý Martin Vlček

Slavnostní zakončení v centru města Jyväskyla ukončilo šestý a závěrečný šotolinový podnik mistrovství světa. Oslava finského motoristického sportu se poprvé v historii uskutečnila v říjnu, a přestože podzimní počasí bylo pro závodníky a fanoušky přívětivé, rychlá a technická trať zůstala jako vždy velkou výzvou.

Finští jezdci obzvlášť tvrdě bojují o vítězství na domácím závodě a Jari Huttunen a Mikko Lukka s touto vidinou čekali na svůj pátý letošní start v mistrovství světa. Pro Finy to bylo poprvé, kdy na nezpevněném povrchu využili nový vůz Hyundai i20 N Rally2.
Havárie v pondělním testu si vynutila změnu plánu přípravy, tím byl debut ještě náročnější. Situace byla těžká, ale stáje Kowax 2Brally a Hyundai Motorsport odvedly skvělou práci při kompletní přestavbě vozu. Cíl byl splněn a zástupci Hyundai Motorsport N se v páteční testovací zkoušce objevili v plné sestavě.

V úvodním prologu v ulicích Jyväskyly skončili Huttunen a Lukka druzí, čtyři desetiny za lídry WRC 2, ale následně na dlouhých šotolinových zkouškách nebylo duo se svým tempem a jízdou zcela spokojeno. Pravidelně dojížděli v Top5, posléze v Top3, ale na špičku WRC 2 to bylo příliš málo. Většinu páteční porce rychlostních zkoušek navíc odjeli bez zadního spojleru, což naštěstí bylo jejich poslední dobrodružství. Od sobotního rána jako jediní hájili barvy juniorského týmu Hyundai a poté, co pokořili osmý, nejdelší test rally, postoupili do první trojky WRC 2.

Ve druhé etapě, která měřila více než 152 km, dokončili sedm rychlostek v Top3 a den zakončili vítězstvím na noční městské speciálce. Byli nejrychlejší posádkou Rally2 / R5 a celkově zajeli sedmý čas.

Nedělní závěr soutěže nabídl čtyři rychlostní zkoušky, včetně bonusové Power Stage. Jari a Mikko neriskovali a domácí rally zakončili efektním skokem. Přistání na závěrečném „hopu“ bylo těžké, ale duo přivezlo do cíle bezpečně cenných 18 bodů - za třetí příčku a třetí místo v Power Stage. Díky tomu se za necelé dva týdny vydají na 56. ročník RallyRACC Catalunya - Costa Daurada jako čtvrtá posádka průběžné klasifikace WRC 2.

Při slavnostním ceremoniálu v Jyväskyle byli korunováni pamětními trofejemi společně s vítězi Teemu Suninenem a Mikkem Markkulou (VW Polo GTI R5) a Madsem Østbergem a Torsteinem Eriksenem (Citroën C3 Rally2).

Tým Kowax 2Brally poprvé v této sezóně MS nasadil ve Finsku dva vozy a v cíli užíval dokončení rally v plné sestavě. Pro Martina Vlčka a Karolínu Jugasovou nebyl výsledek o tomto víkendu prioritou. Při prvním startu v mistrovství světa se soustředili především na sbírání zkušeností na jednom z nejnáročnějších šotolinových závodů v Evropě i ve světě. I přes své obrovské zkušenosti s jízdou na asfaltu se Martin netajil tím, že se v těchto podmínkách cítí jako sportovní debutant. Během soutěže posádka postupně zvyšovala tempo a cítila se čím dál jistěji. Bezchybná jízda podpořená jasně vymezeným plánem vyústila na dobré 8. místo ve WRC 3.

Jari Huttunen (jezdec stáje Hyundai Motorsport N ve WRC 2):
„Nebyl to náš víkend, ale chtěl bych poděkovat celému týmu za podporu a veškerou práci v těchto obtížných podmínkách. Předstartovní incident nebyl začátkem závodního týdne, který jsme plánovali, když jsme se připravovali na důležitou domácí rally. Nedostatek testování znamenal, že jsme byli daleko za svými konkurenty ještě předtím, než jsme vůbec začali soutěžit.

Hodně jsme se snažili to vynahradit a každý udělal maximum. V první etapě jsme nebyli schopni nastavení vylepšit, takže jsme ztratili spoustu cenných sekund, další překážkou byla i špatná aerodynamika. Sobota byla mnohem lepším dnem a také naše tempo bylo rychlejší. Vítězná tečka byla pozitivním příkladem, ale pokud bychom své soupeře porazili na šotolině, radost by byla větší.

Poslední den jsme se zaměřili na dojetí do cíle na třetím místě. To je důležitý výsledek pro nás, pro tým Kowax 2Brally i pro Hyundai Motorsport, protože se tak stalo za volantem i20 N Rally2. Bohužel to však není to, v co jsme všichni doufali. Lituji toho, přesto bych chtěl poděkovat všem, kteří pomohli auto přestavět. Nyní se musíme soustředit na další výzvu ve Španělsku. Tam si chci všechno vynahradit.“


Martin Vlček
Jsme v cíli jednoho z nejnáročnějších podniků MS, RALLY FINLAND 2021. Ukořistili jsme osmé místo ve třídě a jednavacáté absolutně. Bylo to nejnáročnější svezení v mém zavodnickém životě a my s Karolínou stále nenalézáme slov pro tento zážitek. Popsat ho slovy zkrátka nejde. Děkujeme všem, díky který jsme ho mohli prožít. Rally zatím předčila všechna moje očekávání, kdo nezažil, ten neuvěří, po čem je možné jezdit. Mám odjetých téměř 190 závodů, a přesto jsem úplně na začátku. Z asfaltových návyků nelze použít vůbec nic a jen těžko se hledají nové termíny do rozpisu.


70. Secto Rally Finland 2021 – absolutní klasifikace WRC 2

1. T. Suninen / M. Markkula - Volkswagen Polo GTI (2:29:05.8)
2. M. Østberg / T. Eriksen - Citroën C3 R5 (+15.7 s)
3. J. Huttunen / M. Lukka - Hyundai i20 N Rally2 (+1:51.9 s)
4. M. Prokop / M. Ernst - Ford Fiesta R5 MkII (+10:14.1 s)
5. G. Linnemäe / J. Morgan - Škoda Fabia Evo (+10:19.2 s)
6. N. Gryazin / K. Aleksandrov - Volkswagen Polo GTI (+1:01:41.0 s)


Průběžné hodnocení WRC 2


1. A. Mikkelsen : 126
2. M. Østberg : 118
3. M. Bulacia : 104
4. J. Huttunen : 78
5. N. Gryazin : 77
6. T. Suninen : 71
7. E. Lappi : 59
8. M. Prokop : 51
9. A. Fourmaux : 48
10. G. Linnamae : 36

Hyundai PL 5.10.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar