Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Ekström obdivuje Röhrla

Pokud se zeptáte šampiona DTM Mattiase Ekströma jestli má nějaký idol ke kterému se otevřeně hlásí, potom ani na okamžik nezaváhá a vysloví jméno, které ještě dnes zná a uznává celý svět. Walter Röhrl, dvojnásobný mistr světa v rallye.

 

Ačkoliv Švéda Mattiase Ekströma a Němce Waltera Röhrla dělí od sebe 31 let, tak mají hodně společného. Se svým nesporným talentem se dokázali prosadit ve zcela odlišných disciplínách, ale ukázali světu, že se neztratí ani v té druhé. Navíc je kariéra obou jezdců spjata se značkou Audi. Ekström však Röhrla nikdy v akci vidět nemohl, neboť když Němec získal svůj první titul, tak byly Švédovi dva roky. Naopak dosud jediný německý mistr světa v rallye využil pozvání k návštěvě týmu Audi, k veliké radosti mladého Švéda.

Hvězda německého šampionátu DTM a jeden z nejrychlejších jezdců cestovních automobilů preferuje zatím sice okruhy, ale stále více pošilhává po rallye. Jako mnoho jeho vrstevníků začínal na motokárách, pak jezdil okruhy ve své vlasti a mezitím si občas vyzkoušel nějakou menší rallye. Od roku 2001 startuje v prestižním DTM, zpočátku s Audi TT-R (celkově 3. a 4.), nyní s Audi A4, s nímž v roce 2004 vybojoval titul DTM a vloni jen těsně skončil druhý.

Jako okruhový specialista překvapil především ve Švédské rallye. Se soukromým sériovým Mitsubishi skončil v roce 2003 ve skupině N třetí, ale o rok později již zvítězil a celkově skončil na vynikajícím 12. místě. Prvenství zopakoval také na Katalánské rallye. Vloni dostal šanci řídit speciál nejvyšší kategorie WRC. Shodou okolností usedl vždy do Škody Fabia WRC a nebýt technických potíží, určitě by dojel lépe než desátý."Enko je těžší a náročnější na řízení. Chybí mu výkon a každé zaváhání stojí čas. U WRC stačí přidat a síla se projeví", vysvětluje ve Falunu (14.7. 1978) narozený Švéd.

 

Závodnické „manželství"

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že žije s vynikající spolujezdkyní Tinou Thörnerovou, která navigovala nejednoho špičkového jezdce jak v rallye (Radström, Nittel, Holderiedová), tak v maratonech (Vatanen, McRae, Kleinschmidtová). S Villiersem dojela letos druhá na Dakaru. S Erikssonem byla dokonce členkou továrního týmu Škoda. S Mathiasem startovala však pouze jednou, v úplném začátku, ale vzhledem k rozdílným názorům na taktiku při rallye, to už podruhé raději nezkoušeli.

 

Mistr světa z Řezna

Walter Röhrl, kterého známe jako vítěze posledních dvou ročníků Rallye Vltava, ze startu v Barum rallye a Historic Rallye Vltava začal karieru v roce 1968. Prvními automobily byly Fiat 850 Coupe, BMW 2002, Alfa Romeo, Porsche 911. První evropskou rallye (Rallye Wiesbaden 1971) vyhrál s Fordem Capri, titul ME s Opelem Ascona, stejně jako první světovou rallye (Rallye Akropolis 74), první titul MS vybojoval s Fiatem 131 Abarth, druhý s Opelem Ascona 400. Jako jeden z mála zvítězil čtyřikrát v Rallye Monte Carlo, pokaždé však s jiným vozem - Fiat 131, Opel Ascona 400, Lancia 037, Audi Quattro. V době, kdy hájil barvy Fiatu a Lancie se začal poprvé objevovat s Lancií Beta Monte Carlo na italských okruzích.

Od roku 1984 byla kariéra skromného dlouhána spjata se značkou Audi, které hned v první sezoně pomohl ke světovému prvenství ve značkách. Se světem velkých rallye se rozloučil druhým místem  v Safari rallye 87. Během své éry vyhrál 14 světových rallye, desetkrát dojel druhý a sedmkrát třetí. Kromě dvou titulů skončil v MS ještě druhý (83) a třetí (85), když však startoval pouze v několika vybraných rallye. Pak sbíral vavříny v amerických okruhových sériích TransAm, IMSA GTO a sporadicky se objevil v DTM. Mezi nejlepší výsledky patří vítězství ve slavném závodě do vrchu Pikes Peak. S Audi Quattro S1 o výkonu 600 k porazil tehdy o sedm sekund Ari Vatanena. Bez automobilů nemůže být ani dnes, kdy jej můžete vidět za volantem nejrůznějších veteránů při soutěžích historických vozidel.

 

Jindřich Lasík


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar