Dvacáté Setkání mistrů v Sosnové - krásný souboj Enge vers. Jirásek

Kdo zavítal v sobotu na tradiční Setkání mistrů na autodromu v Sosnové mohl být spokojen pěknými závody, a to hlavně ve skupině Rally R5, kterou nakonec ovládli okruháři Tomáš Enge a Aleš Jirásek, který na setkání startoval vůbec poprvé.

Bohužel v některých kategoriích se sešlo jen málo jezdců. Například ve třídě 4WD, která byla vypsaná asi jen pro Václava Pecha, startovali jen dva, a už předem bylo jasné, jak dopadne finále. Ford Focus WRC se nemůže měřit s Mitsubishi Lancer. Dva byli také ve třídě 1600 – Jan Černý se Škodou Citigo a Václav Veverka jun s Peugeotem 208. Ten do finále ani nenastoupil a Jen Černý neměl s kým závodit.

Čtyři Audi řízené Petrem Žáčkem, Jiřím Fíglem (oba vrchy), Lubošem Kuželem (autokros) a Lubošem Čížkem (rallycross) se setkaly v kategorii Audi. Aby se diváci snad nenudili, tak při jízdě o třetí místo po projetí prvního kola oba zastavili na cílové čáře a diváci ztichli. Pak si zamávali si a vyrazili. V druhém kole byl pak rychlejší Žáček. Finále dvou Lubošů – vyhrál Čížek.

Dva vozy se sešly také v GT3. Vyhrál Petr Nešetřil s Porsche 997 GTR, ale pochvalu zaslouží také Jakub Jirovec s atraktivním vozem Alpine A110. Jak jsme už psali, lepšil se s přibývajícími kilometry.

V historických automobilech bavil diváky Pavol Špišák s Ladou VFTS, kterému nešlo o výsledek. A tak není divu, že souboj o třetí místo prohrál. Ve finále nastoupili proti sobě Jiří Navrátil s Fordem Sierra Cosworth a Martin Rohlena se Škodou 130 LR, tedy goliáš proti davidovi. Vyhrál pochopitelně Navrátil, ale velký potlesk sklidil za jízdu plnou nádherných smyků Martin Rohlena. Možná by stálo zato, vypsat speciální kategorii historických škodovek a oddělit ji od silnějších automobilů.

Kategorie Supercars vyhrál Aleš Fučík, který s VW Polo startoval letos v rallycrossu, před autokrosařem Josefem Bartošem se Škodou Fabia. Byť v domácím šampionátu skončil o bod druhý, tak mu patří díky, že si našel cestu do Sosnové a dravou jízdu, chvílemi pop třech kolech sklízel potlesk od diváků. V příštím roce by se měl objevit v superbuggy.

Tradičně největšími baviči jsou autokrosaři. Byť byl ve stejný den se konalo vyhlášení mistrů autokrosu a rallycrossu, tak do Sosnové zavítal Petr Nikodém (druhý v MR ČR), který se ve finále utkal s Vladislavem Štětinou. Úspěšnější byl Nikodém. Ale dočkali jsme se i jednoho překvapení. V boji o třetí místo porazila jedenáctiletá Eliška Plná autokrosovou legendu Jaroslava Hoška. Letošní sezonu skončila v RC 125 čtvrtá, v závěru roku přestoupila do Junior buggy. S ní absolvovala dva malé podniky a poprvé jela na asfaltu. Už v první rozjížďce svedla krásný souboj s Vladislavem Štětinou.

Nejnabitější byla skupina R5, v níž startovalo jedenáct vozů Škoda Fabia R5. Po rozjížďkách nejrychlejší Dominik Stříteský se ze závodu vytratil. Podle oficiální zprávy pro technickou závadu… O třetí místo se utkali bratři Semerádové, když v cíli byl rychlejší starší Martin, předvádějící přeci jen čistší jízdu.
Do hlavní jízdy postoupili okruhoví specialisté – dobře známý Tomáš Enge s Fabií Rexteamu Cvrčkových a takřka neznámý Aleš Jirásek ml., tovární jezdec týmu Praga, startující výhradně v zahraničí. Pomalu se stmívalo, a Tomáš Enge nasadil světelnou rampu na Fabii. A o půldruhé sekundy projel cílem dřív. Po rozjížďkách bylo jejich pořadí obrácené.
Škoda, že se na závěr dne neutkali ještě dva nejrychlejší Václav Pech s Tomášem Engem. To by byla ta správná tečka za vydařenou sobotou. Podle dosažených časů z rozjížděk a finále bylo vyhlášeno Absolutní pořadí rally. Vítězem se stal Václav Pech.