Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

David Pabiška opět jede Dakar bez asistence

Ve středu 14.prosince proběhlo na půdě společnosti Harley-Davidson setkání Davida Pabišky, jeho bratra Martina a Pavla Kubíčka s novináři a přáteli. Téma bylo jasné. Nadcházející Rally Dakar, kterého se David Pabiška zúčastní již po čtrnácté a opět v kategorii Original by Motul. Tentokrát však pod hlavičkou vlastního týmu SP moto Bohemia racing.

Motocyklové tréninky v kombinaci se silovými a kardio tréninky a k tomu spánek v hypoxickém stanu simulující reálné podmínky v nadmořské výšce téměř 3 000 m.n.m. – tak vypadají aktuální dny Davida Pabišky. Na start Dakaru se chystá postavit s odhodláním, věří ve šťastnou čtrnáctku a hodlá zabojovat o umístění mezi TOP 5 jezdci své kategorie.

Od 31. prosince až do 15. ledna tak bude v Saudské Arábii bojovat na svém dakarském motocyklové speciálu o to nejlepší umístění v kategorii Original by Motul, určené pro motocyklové jezdce bez asistence.

„Po loňské třináctce, která pro mě byla opravdu smolná věřím samozřejmě v to nejlepší! V to, že dojedu a užiju si cíle a závěrečného pódia, věřím v dobré umístění, kdy bych chtěl zabojovat o místo mezi TOP 5 mé kategorie a věřím, že tentokrát vše proběhne bez úrazu, zranění nebo fatálního karambolu,“ říká odhodlaně David Pabiška, který aktuálně prožívá hektické dny ve znamení gradujících tréninků kombinujících motocyklové tréninky se silovými a kardio tréninky doplněné o spánek v hypoxickém stanu.


„Věřím, že natrénováno mám. Každý den začínám cvičením na orbitreku, do toho si dávám ještě posilovnu a silové tréninky, chybět nesmí ani trénink na motorce a den zakončuji spánkem v hypoxickém stanu. Ten mi reálně simuluje podmínky, jaké panují při spaní v nadmořské výšce téměř 3 000 metrů a umožňuje mi aklimatizaci i zvýšení silových a vytrvalostních možností, aby člověk na místě k veškerému fyzickému a psychickému vypětí, které s sebou Dakar přináší, nebojoval ještě se specifickými podnebnými podmínkami a jejich dopadem na organismus,“ popisuje David.
Do soutěže vystartuje s motocyklem KTM 450, s nímž v roce 2021 skončil na vynikajícím čtvrtém místě. „Motocykl je po pořádné generálce, věnoval jsem ji hodně času. Nerad bych odstoupil na nějakou banalitu, jako třeba na svíčku. V tuto chvíli je po technické kontrole a na lodi.,“ prozradil David Pabiška, který by přeci jen rád viděl dakarský maraton v Jižní Americe.“ Jižní Amerika se mi líbila, mě nevadí vysoké teploty, a také po lidské stránce. A také charakterem tratě je zajímavější. Zatímco v Saudské Arábii je jako u nás, pořádná zima. Tam trpím a říkám si, co tady dělám. Tři stovky kilometrů jen v pěti stupních,“ dodává David Pabiška z Liberce.


Už po několikáté jede kategorii bez servisní asistence, to znamená, že si během volna musí všechno opravit a připravit sám. „Dřív bylo povoleno jen šest pneumatik, teď už je jejich počet libovolný. Motor nevezu, ale můžete ho měnit. Ovšem každý výměna vás stojí penalizaci 45 minut. Pořadatelé nás pečlivě hlídají a kontrolují. Když vám něco praskne, tak si musíte sám zavařit, a to je pro některé dost velký problém. Ale když potřebujete podržet motorku při výměně motoru nebo narovnat ráfek, tak vám k tomu určení kluci pomůžou. Ale jinak všechno sami,“ vysvětluje David Pabiška.


Tréninky a příprava na Dakar 2023 Davida Pabišku čekají ještě zhruba 2 týdny. Před koncem roku, 28. prosince odlétá směr Saudská Arábie, kde se i tentokrát Dakar pojede. Na start rally se David se svým motocyklem postaví v sobotu 31. prosince 2022, kdy jej čeká úvodní prolog a poté až do 15. ledna 2023 14 etap závodu.


Doplňme, že start Dakar Rally 2023 je naplánován v Sea Campu na březích Rudého moře a cíl pak bude ve východním Dammámu. Celý závod letos měří 8 549 km, z čeho je 4 706 km rychlostních zkoušek, rozdělených do 14. etap. Mezi nejzajímavější a zároveň nejnáročnější části celé rally bude rozhodně patřit přejezd poušti Rub‘ al Khali, která je 4. největší na světě a jejíž duny měří až 250 metrů.


„Dakar 2023 bude hodně o taktice a vytrvalosti. V první části asi tušíme, do čeho jdeme, o druhé prakticky nic nevíme. Když hodně obtížné úseky. Třeba v Jižní Americe jsme jeli dvě stě kilometrů šest sedm hodin. Ale jedu tam na závody, a ne na výlet někam na Kokořínsko. Předem nikdy neříkám, jaký mám cíl, ale kdybych zopakoval čtvrté místo, tak budu šťastný. V této kategorii pojede ještě Libor Podmol, a tak si můžeme pomáhat. Jinak sem přešla řada kvalitních jezdců, kteří se umisťovali do patnáctého místa. Taky to už nebude enduro ani motokros, aby se jelo na plný plyn, ale taktizování vidím jako hodně důležité. Musíte přemýšlet, co bude zítra a počítat i s počasím,“ uzavírá povídání David Pabiška a my mu budeme držet palce.


David Pabiška


Profesionální motocyklový závodník, 13násobný účastník legendární Dakar Rally, aktuálně se chystající na start 14. ročníku Dakar Rally. Držitel nespočtu ocenění, včetně světové ceny FAIR PLAY udělované organizací UNESCO. Jezdec, který absolvoval řadu závodů v cross country u nás i po celém světě a získal desítky cen, například 2. místo v Baja Europe Raly a jiné. V roce 2022 se stal ambasadorem Harley-Davidson pro první adventure touring značky, model Pan America. Ve spolupráci s Harley-Davidson rovněž připravuje jezdeckou akademii, kde si majitelé motocyklu Pan America 1250 budou moci užít nezapomenutelné jízdní dobrodružství právě s Davidem Pabiškou. Po absolvování Dakar Rally 2023 se chystá na sérii dakarských přednášek i další závodní výzvu.

Největší úspěchy:


 první start na motocrosu rok 1989
 mez. Mistr ČR 1999 125ccm enduro
 4. místo celkově mistr. Evropy 125ccm enduro
 2. místo mistrovství Evropy dálková baja rally 2003
 vicemistr ČR cross country a enduro 2004 královská třída 500ccm
 stříbrná medaile za tři šestidenní v řade za sebou Brazílie 2002, Česká republika 2003, Polsko 2004
 2005 vicemistr ČR družstev cross country 500ccm
 2005 mistrovství světa v dálkové rally Dubai 12. místo absolutně 2. místo kategorie marathon ccm 660
 2007 mistr ČR v družstvech cross country
 2015 - Rally Albania - celkové 3. místo
 2015 - Hellas Rally - celkové 4. místo
 Rallye Dakar (od prvního startu vždy v cíli):
 Dakar 2007 první start na dakarské rallye Afrika 42 místo absolutně 8. místo mezi nováčky
 Dakar 2008, 15. místo Moto a to po sporné penalizaci z 9. místa, závod odjel na území Maďarska a Rumunska 4 místo třída do 450ccm
 Dakar 2009, 65. místo moto po technických problémech a velké havárii
 Dakar 2010, 26. místo moto
 Dakar 2011, 31. místo moto
 Dakar 2012, kategorie truck 12. místo navigátor
 Dakar 2013, 39. místo moto
 Dakar 2014, 18. místo absolutně, 5. místo ve třídě amatér
 Dakar 2015, 24. místo
 Dakar 2016, 30. místo
 Dakar 2017, 45. místo
 Dakar 2018
 Dakar 2019 nejen
 Dakar 2020 mechanik
 Dakar 2021 – 4.místo
 Dakar 2022 havárie

www.facebook.com/davidpabiskaofficial
www.instagram.com/davidpabiskaracing/
JL
+ PR

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar