Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Daniel Elena je nejúspěšnějším spolujezdcem

Dva z účastníků MS v rallye mají důvod k oslavám, i když každý trochu jinak. Zatímco Daniel Elena se stal po Sardinii nejúspěšnějším spolujezdcem všech dob, tak Petter Solberg pojede o tomto víkendu v Řecku 100. soutěž mistrovství světa v rallye.

Vítězství v Rallye Sardinie bylo pro francouzskou dvojici Sébastien Loeb a Daniel Elena, v pořadí už pětadvacáté, což spolujezdce vyneslo do čela historických tabulek. Asi mu dvě sedmičky, šlo o jejich 77. start v soutěži MS, přinesly štěstí. Až dosud patřilo prvenství Španělovi Luisi Moyovi. „Radost se nedá ani popsat a jen těžko hledám slova", radoval se v cíli Elena, „Rekord bych chtěl věnovat rodině a také zesnulému příteli Parkovi".

Sébastien Loeb je mezi jezdci co do počtu zlatých věnců, zatím druhý společně s Colinem McRaeem. Ale už v Řecku má velkou šanci dostihnout Carlose Sainze.

Loeb a Elena tvoří nerozlučnou dvojici už od roku 1996, kdy spolu skončili šestí v poháru Citroën Saxo Kit Car, který o rok později vyhráli. V dalším roce střídali Citroën s Toyotou a Renaultem a vyhráli francouzské šotolinové mistrovství a zároveň si vyzkoušeli atmosféru světových rallye.

Rok 2001 jim přinesl hned dvě prvenství - stali se mistry světa v kategorii Super 1600 i mistry Francie. Pomalu ale jistě o nich začínal svět vědět, neboť jejich výkonnost rostla soutěž od soutěže:

2002 - 10. místo v MS, 1 vítězství

2003 - 2. místo v MS, 3 vítězství

2004 - mistři světa, 6 vítězství

2005 - mistři světa, 10 vítězství

A také letos jsou na nejlepší cestě rozšířit svoji sbírku úspěchů. Mohou překonat nejen Sainze, ale jsou na nejlepší cestě k třetímu titulu. Z dosud odjetých sedmi soutěží jich pět v řadě vyhráli - dvě na asfaltu a tři na šotolině. Tato bilance jen dokazuje, jak všestranným jezdcem Sébastien Loeb je a Daniel Elena mistrem svého oboru.