Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Dakar 3 - Loprais: Tohle je správný Dakar. Cítím celé tělo

Aleši Lopraisovi, Khalidu Alkendimu a Petru Pokorovi s Pragou V4S DKR patří po třetí etapě Rally pátá příčka. V okružní etapě, která startovala i končila ve Vadí ad-Davásiru, si posádka svou pozici pohlídala sedmým časem.

Na 403 kilometrech rychlostní zkoušky zaostala česko-dubajská trojice za nejrychlejším Sergejem Vjazovičem (MAZ) o šest minut. Po první čtvrtině závodu dělí Lopraise 36 minut od vedoucího Dmitrije Sotnikova a třináct minut od průběžně třetího Antona Šibalova (oba Kamaz).


Druhý saúdskoarabský ročník nejslavnější maratonské rally světa si Aleš Loprais zatím naplno užívá a netají se nadšením nad jeho podobou.
„Stalo se přesně to, co jsem před závodem čekal. Po stížnostech spousty účastníků na relativně jednoduchou loňskou trať nám to organizátoři vrátili jako bumerang a řádně nám naložili. Letošní ročník je krásný, technický, náročný, s rozmanitým terénem. Opravdu Dakar se vším všudy a nádherným drajvem. Pořadatelé nachystali velmi tvrdou, ale zajímavou trať. Už cítím celé tělo, což znamená, že Dakar je přesně takový, jaký má být,“ usmívá se 40letý pilot z Frenštátu pod Radhoštěm.


Přinejmenším stejně spokojený je i s dosavadním průběhem soutěže. „Lady šlape úžasně a v kabině panuje dobrá atmosféra. Dnes jsme trošku ztratili na začátku, protože jsme startovali jako desátý kamion a delší dobu se nám nedařilo předjet van den Brinka. Nakonec nás pustil, ale mohl to udělat výrazně dřív. Ale nevadí. Mám radost, že jsme to ustáli a nikde nic nevyvedli. Rychlost je slušná, auto funguje výborně a zítra už budeme mít lepší startovní pozici. Tak valíme dál,“ těší se Aleš Loprais na další ostré kilometry v terénu Arabského poloostrova.


Do tempa se postupně dostává také druhý vů, za jehož volantem se už stihli prostřídat Jan Tománek s Tomášem Kašpárkem. Společně s palubním mechanikem Jiřím Strossem si dnes polepšili o čtyři pozice.


„Další krásná etapa. Nádherné prostředí mezi skalami a nejrůznějšími skalními útvary, hodně těžkých dun,“ popisuje Jan Tománek. „Nastupovali jsme s menším hendikepem, protože nám nejde horní řada půlek, takže řadíme jenom celé kvalty. Je to složitější, protože tak dochází k většímu propadu výkonu. Musíme se s tím poprat, ale s tím jsme do toho šli.“


„I dnes nám motor několikrát fungoval jen na pět válců. Nestalo se to mnohokrát, ale když se oba problémy potkají v jednu chvíli, pak je hodně náročné prokličkovat dunami tak, abychom v nich nezůstali stát. Ale svezli jsme se pěkně. Čas je dobrý, moc jsme neztratili, spíš jsme něco ze včerejška stáhli a zítra budeme mít lepší startovní pozici. A to je velké pozitivum,“ uzavírá první pilot posádky se startovním číslem 520, jejíž modrá Tatra Jamal – Queen 69 je zatím šestnáctá.Ve středu 6. ledna zamíří dakarská karavana na sever do saúdskoarabské metropole Rijádu. Všechny účastníky čeká dlouhý den, neboť celá etapa měří 813 kilometrů. V rámci rychlostní zkoušky se pojede 337 km převážně v písku a chybět nebude ani další, byť tentokrát menší porce dun.


PR 5.1.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar