Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Čtyřicet úspěšných let autokrosu v Humpolci

Na konci sedmdesátých let se v Československu dostávala do popředí zájmu nová sportovní disciplína AUTOKROS. Tehdejší členové Auto-motoklubu Svazarmu Zálesí nezůstali pozadu a v roce 1981 začali pomalu přebudovávat trať tak, aby vyhovovala závodům autokrosových speciálů.

Toto se mladým nadšencům podařilo, a tak již v roce 1982 se na trati „Pod Vilémovským lomem“ pořádal 1. ročník „Humpoleckého autokrosu“ jako součást oblastního A přeboru ČSR. Závod byl na velmi kvalitní trati organizačně dobře připraven a setkal se s kladným hodnocením jezdců a velkým zájmem diváků. Vítězem tohoto prvního ročníku se stal pražský jezdec pan Antonín Blovský, který je v současné době členem našeho automotoklubu.

Od prvního ročníku uplynulo celých 30 let a humpolecká trať změnila zásadně svůj charakter a celý autokrosový areál se postupně vylepšoval a zdokonaloval. Za vydatné podpory městských orgánů, sponzorů a příspěvků Federace automobilového sportu a neúnavnou prací členů AMK byly postupně vybudovány skladovací prostory, místnosti pro činovníky a pořadatele, věž pro časoměřiče, budova pro VIP a zdravotníky. Rovněž zázemí pro jezdce, parkoviště pro nejméně 100 závodních strojů a jejich doprovod. Nezapomnělo se ani na diváky, jejich bezpečnost i občerstvení.

Také trať byla postupně přebudována do současné podoby. Soupeřila zde celá řada známých špičkových jezdců – mistrů ČSR, ČSSR, ČSFR i mistrů Evropy. Připomeňme si některá jména: Jaroslav Hošek, Karel Havel, Alois Havel, Jiří Bartoš i jeho syn Petr, Bohumil Křesťan, Jaroslav Jurenka, Honza Smrž, Josef Keřka i jeho syn Roman, Jan Soldát, Václav Uher, František Kačírek, Ivan Polák, Václav Fejfar, Petr Bartášek, Stanislav Landa i jeho syn, populární zpěvák, Daniel, Jaromír Štětina a mnoho dalších, kteří proslavili naší vlast po celé Evropě. Někteří z nich reprezentují i v současnosti. Ze zahraničních vzpomeňme mj.desetinásobného evropského šampiona Bernd Stubbeho, dála Terry Callaghana, Wiely Alberse, Matveje Furaškina, Ervinse Grencise, Johnny Feuillada atd.

Připomeňme zde také „Profil – cup“, závody hobby autokrosařů, jezdců bez oficiální jezdecké licence FAS. Tyto závody organizoval pan Jan Ságl s pomocí dalších nadšenců automotoklubu. Závody se jezdily zpočátku pouze v Humpolci, později i na dalších autokrosových tratích v České republice (např. Velké Meziříčí, Sedlčany, Nová Paka, Poříčí nad Sázavou) jako „Českomoravský pohár“. Z těchto hobby závodů vyrostla celá řada nynějších autokrosařů, kteří v současnosti jezdí „velký autokros “ a reprezentují ČR i v Evropě.

Musíme se též zmínit o populárním zakončení autokrosové sezóny. Od roku 1985 se jezdí tradičně vždy na začátku října „Setkání mistrů“. Tohoto setkání se jezdci rádi zúčastňují a stalo se již zvykem, že má i mezinárodní účast jezdců z Rakouska, Holandska, Německa, Slovenska a Maďarska. Hlavním sponzorem Rodinný pivovar Bernard, a proto se tento podnik jezdí pod názvem „Setkání mistrů – Bernard cup“.

Již několik let jezdí autokros také nejmladší závodníci ve věku od pěti let tzv. RacerBuggy a tyto závody jsou rovněž součástí Mistrovství České republiky. Ti nejmenší tak mají možnost vidět své vzory přímo v akci, což je pro ně ta nejlepší autokrosová škola. Velkým zážitkem pro diváka je vidět tyto malé špunty, s jakým nasazení a bojovým srdcem soupeří o nejlepší umístění „na bedně“. obr33 obr34 První přímý přenos Československé televize z Mistrovství ČSSR byl vysílán v roce 1987, poté bylo několik závodů Mistrovství republiky a Setkání mistrů natočeno na záznam, který byl vysílán následující den. Nyní ČT pořizuje ze všech autokrosových závodů 90minutový záznam vysílaný na ČT4 v následujících dnech v pořadu Svět motorů.

Za dobu působení AMK se v jeho vedení vystřídalo šest předsedů: Bedřich Stehno, Zdeněk Jokl, Václav Sedlák, Jindřich Kalivoda, Stanislav Digrín a současný předseda Josef Špaček, čtyři ředitelé závodů: Jaroslav Vošický, Milan Šarovec, Jan Ságl, Pavel Urban a dva tajemníci závodů: Dalibor Deraha a Jana Dománková.


Pořadatelský sbor AMK Zálesí má velmi dobrou úroveň a všechny jeho závody jsou Federací automobilového sportu Autoklubu České republiky hodnoceny na vysoké úrovni. Odměnou jim bylo přiděleno vyhlašování celého seriálu Mistrovství ČR v autokrosu. Humpoleckou trať si oblíbili i jezdci a rádi se do Humpolce vracejí.


Text: Ing.Jana Dománková
AMK Zálesí Humpolec

28.4.2022

Pozn.Na snímcích havárie Stanislava Brouska se šťastným koncem. (JL)

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Prague Car Festival
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2025 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar