Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Big Shock Racing Team se už připravuje v Džiddě

„Hurá, jsme na místě,“ hlásil v pondělí ráno pilot Martin Macík, když tým Big Shock! Racing spolu s dalšími českými závodníky přistál v Džiddě, dějišti 43. ročníku Rallye Dakar. Už v sobotu 2. ledna tu odstartuje další velké dobrodružství.

{*2] Pilot kamionu Martin Macík se těší na svůj 9. Dakar. Dvakrát dojel na 5. místě. V kabině ho podpoří ostřílený navigátor František Tomášek a zkušený mechanik David Švanda, který se podílel také na stavbě závodního kamionu pojmenovaného Karel. Pro šéfa týmu, Martina Macíka staršího, bude další ročník legendárního závodu už 19. v pořadí.


„Jsme výborně připravení, udělali jsme maximum pro to, abychom měli řešení pro všechny představitelné situace. Ale současně za ta léta víme, že na Dakaru se vždycky stane něco nečekaného. A proto nás tolik baví. Síla Čechů spočívá mimo jiné ve schopnosti poradit si v jakékoliv situaci,“ říká k přípravám Martin Macík starší. Po sobotním PCR testování, nasazení náhradníka, nočním letu a náročnějším přistání v Džiddě už jsou všichni členové týmu Big Shock! Racing v další předepsané karanténě v jednom z místních hotelů. Co české závodníky v nejbližších hodinách čeká? A jaké povinnosti musejí před sobotním startem zvládnout?


Jeden mechanik nahrazen

Odletu na Dakar předcházelo povinné testování celého týmu, které muselo proběhnout nejpozději 48 hodin před vstupem do Džiddy. V sobotu ráno tak všichni členové sedlčanské výpravy podstoupili povinné PCR testy. Po nich následovalo dlouhé čekání na výsledky. Tým měl připraven několik scénářů pro případ, že by některý z 20 členů výpravy testy neprošel úspěšně. Zprávy z laboratoří nakonec přinesly jeden „pozitivní“ verdikt. „Jednoho z mechaniků a řidiče doprovodného vozidla musel nahradit Dan Stiblík, který už s námi absolvoval letošní závody v Polsku,“ řekl Martin Macík. Zbytek výpravy mohl v neděli večer zamířit na ruzyňské letiště.


Let v dobré společnosti

Pro české účastníky Rallye Dakar bylo vypraveno speciální letadlo, které je přepravilo do Saúdské Arábie. Kabina byla plná známých tváří a let probíhal ve veselé atmosféře. Menší prodleva nastala po přistání v Džiddě. Pasažéři byli propouštěni po 15 osobách a 15 minutách, takže v letadle stojícím na ranveji strávila výprava ještě další 2 ranní hodiny. Hladce proběhly celní kontroly i ověření covid testů z Prahy. „Všechno cajk. Jsme rádi, že jsme na místě. Těšíme se na Dakar. A večer dáme první živák pro fanoušky,“ komentoval cestu navigátor František Tomášek.


Co nás čeká po přistání v Saúdské Arábii?

Po příletu do Džiddy museli všichni účastníci nastoupit do předepsané 48hodinové karantény. „Každý tým předem nahlásil, kdy přiletí a v jakém hotelu bude ubytován. Aby pořadatelé měli kontrolu a mohli vše připravit a komunikovat se saudskoarabskou vládou. Během karantény bychom měli dostat pozvánky na další PCR testy, organizované přímo pořadateli v areálu Královského stadionu, kde bude stát i bivak 0 a budou se tu odehrávat všechny úvodní akce spojené se startem Dakaru,“ popisuje další vývoj manažer týmu Big Shock! Racing Martin Pabiška.

Po testování se jednotlivé výpravy odeberou znovu na hotel a vyčkají na výsledky. S negativním potvrzením už Big Shock! Racing může nastoupit do akce. Předem určených a nahlášených 7 členů se vydá vyzvednout techniku do přístavu. Zbytek výpravy zamíří do bivaku. Změnu oproti předchozím letům zaznamenaly přejímky. Doprovodná vozidla podstoupí zrychlené kontroly přímo v bivaku, standardním procesem technických a administrativních přejímek projdou pouze závodní vozy.


„My máme finální přejímku závodního auta naplánovanou na 2. ledna v 9 hodin. Ale před tím chceme ještě absolvovat shakedown v poušti. Máme určené místo asi 50 km od bivaku, kde můžeme ještě před závodem ověřit, jestli je náš kamion Karel po plavbě v pořádku,“ doplňuje palubní mechanik David Švanda. Ve stejný den odpoledne už Rallye Dakar odstartuje do 11kilomerového prologu, který určí pořadí v závodním poli. Následující den, 3. ledna, se závodníci vydají do 12 etap nejnáročnějšího motoristického závodu na světě. Čekají je písečné duny, terény plné ostrých skal, minimum spánku, zato adrenalin vypumpovaný do nejvyšších otáček. Tým Big Shock! Racing už se nemůže dočkat.PR 28.12.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar