Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Barum rally - největší favorité Kopecký a Lukjaňuk

Kvalitní startovní pole nabídne 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Do sekretariátu soutěže dorazily přihlášky celkem 137 soutěžících z 25 států, v rámci FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) pojede 84 posádek. To řadí zlínskou rally opět do pozice nejkvalitněji obsazené soutěže starého kontinentu.

Letos do Zlína zavítají i zástupci exotických zemí z Asie, jako jsou Kuvajt, Katar, Japonsko, Jižní Ameriku zastoupí Brazílie a Argentina a přijede i posádka ze Spojených států amerických. Vysoký počet 34 vozů kategorie R5 na seznamu přihlášených slibuje parádní podívanou pro fanoušky rallysportu podél zlínských tratí během třetího srpnového víkendu.

Hlavní téma letošního ročníku zní: Vyhraje Jan Kopecký zlínskou rally již poosmé nebo bude sesazen z královského trůnu? Právě sedmatřicetiletý jezdec z Kostelce nad Orlicí je bezpochyby opět největším favoritem. Tovární jezdec Škoda Motorsport přijede do Zlína s vozem Škoda Fabia R5 Evo jako sedminásobný vítěz zlínské rally, šestinásobný český šampion a úřadující mistr světa v kategorii WRC2.

Čelo seznamu přihlášených posádek vévodí trojice nejlepších jezdců mistrovství Evropy, startovní číslo 1 poveze současný lídr ERC a loňský evropský šampion Alexej Lukjaňuk z Ruska (Citroën C3 R5). V evropském šampionátu se letos pohybují na předních příčkách Lukasz Habaj z Polska, Chris Ingram z Velké Británie (oba Škoda Fabia R5) a Norbert Herczig z Maďarska (VW Polo GTi R5).

Kartami na předních místech určitě zamíchá český mladík Filip Mareš s fabií R5, který po skvělých výsledcích v Polsku a Itálii má velkou šanci zabojovat o evropský titul v hodnocení šampionátu ERC1 Junior, který vyvrcholí právě na zlínských tratích. Do role černého koně soutěže je pasován Rus Nikolaj Gryazin startující s lotyšskou licencí na voze Škoda Fabia R5 podobně jako rychlý Rakušan Simon Wagner. Do hodnocení v první desítce hlasitě promluví Němec Marijan Griebel (Škoda Fabia R5 Evo), polský vicemistr Mikolaj Marczyk (Škoda Fabia R5), Švéd Mattias Adielsson (Ford Fiesta R5) nebo Japonec Hiroki Arai (Citroën C3 R5).

Z české špičky se představí vedle Kopeckého a Mareše dále Václav Pech (Ford Fiesta R5), Tomáš Kostka (Škoda Fabia R5 Evo), Jan Černý, Miroslav Jakeš, Jaromír Tarabus (všichni Škoda Fabia R5) a Vojtěch Štajf (Volkswagen Polo GTi R5). Z dalších domácích jezdců pomýšlejí na přední umístění Roman Odložilík, Antonín Tlusťák, Patrik Rujbr, Martin Březík, Tomáš Pospíšilík, Karel Trojan, Jan Jelínek (všichni Škoda Fabia R5), Martin Vlček a Ondřej Bisaha (oba Hyundai i20 R5). Barumka se pojede po zrušení rally v Příbrami jako závěrečný podnik Autoklub Mistrovství České republiky a určí konečné pořadí domácího šampionátu.

V hodnocení ERC2 přijede vedoucí jezdec této kategorie Ital Zelindo Melegari, dále jeho krajan Andrea Nucita, Polák Dariusz Polonski (všichni Fiat 124 Abarth RGT), poprvé se objeví ve Zlíně Juan Carlos Alonso z Argentiny nebo Mshari Althefiri z Kuvajtu (oba Mitsubishi Lancer EVO X).

Evropský šampionát ERC3 včetně hodnocení juniorů vyvrcholí právě ve Zlíně. Ze šesti soutěží zařazených do ERC3 Junior (Azory, Kanáry, Lotyšsko, Polsko, Řím a Barum) se počítají čtyři nejlepší výsledky. Vítěz tohoto šampionátu obdrží dva starty v nadcházející sezoně mistrovství Evropy s vozem kategorie R5. V hodnocení vozů s jednou poháněnou nápravou patří k favoritům lídr a suverén posledních tří rally ERC3 Ken Torn z Estonska (Ford Fiesta R2T), šanci na evropský titul mají dále Efrén Llarena ze Španělska a Sindre Furuseth z Norska (oba Peugeot 208 R2). Do Zlína přijedou i rychlí Francouzi Florian Bernardi (Renault Clio R3T), Jean-Baptiste Franceschi (Ford Fiesta R2T) a Yohan Rossel (Peugeot 208 R2).

Z českých jezdců pojedou o přední příčky „Evropané“ Erik Cais (Ford Fiesta R2), Petr Semerád (Opel Adam R2), Jan Talaš, dále René Dohnal, Adam Březík, Jiří Navrátil (všichni Peugeot 208 R2), Tomáš Knápek (Opel Adam R2), Matěj Kamenec (Ford Fiesta R2T) a další.
Průběžné pořadí ME
1.Aleksej LukjanukCitroën C3 R5104
2.Lukasz HabajŠkoda Fabia R598
3.Chris IngramŠkoda Fabia R582
4.Filip MarešŠkoda Fabia R546
5.O.SolbergVW Polo R539PR 14.8.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar