Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Autokrosová Evropa v Seelowě - první Nikodém a Novotný

V německém Seelowě začal devítidílný seriál Mistrovství Evropy v autokrosu, který přinesl velice hodnotný sport za účasti více než stovky jezdců ve čtyřech divizích. Startovní pole se hodně vyrovnalo, a o to víc těší dva zlaté věnce Petra Nikodéma a Jakuba Novotného.

V Super Buggy bylo několik tisíc diváků, kteří se za slunečného počasí přišli na závod podívat, jak si povede devítinásobný šampion Bernd Stubbe. A rozhodně je nezklamal. Vyhrál všechny rozjížďky, stejně jako Thomas Anacleto a Radek Jordák. Jakub Kubíček si připsal dvě první místa, v třetí jízdě se nerozjel na startu a při stíhací jízdě chyboval a vypadl. Po sérii rozjížděk byl nejrychlejší Stubbe před Anacletem a Jordákem. Také první semifinále vyhrál před Rosmalenem, Buddelmeyerem, Grencisem a Vlaďislavem Štětinou, zatímco Tafani, Jordák i Horák se do finále nepodívali. V druhém semifinále se Kubíček snažil ze všech sil, ale přesto podlehl Anacletovi, čímž se zkompletovala první řada finále. Za nimi si postup ještě vybojovali Vlaďisla Štětina, Roman Keřka a Markus. Z domů mohli vyrazit Gomzjakov, Hrubý nebo Callaghan.

Ve finále se povedl start Kubíčkovi, který se začal pronásledovatelům vzdalovat, ale duo Stubbe – Anacleto se nevzdávalo a v polovině finále se před Kubíčka nejdříve dostal Stubbe. Vzájemného souboje obou vedoucívj jezdců využil v poslední kolo Anacleto a dostal se na druhou příčku. Z našich bojovali s konkurencí Štětina i Keřka, ale nakonec byli spokojeni se sedmým a osmám místem.

V Buggy 1600 zajeli trénink nejlépe Němec Marvin Holzleitner, Francouz Vincent Mercier a další Němec Steve Laubach a pak naši Milan Vaněk a Petr Nikodém. Ovšem být nejrychlejší v rozjížďkách ještě nic neznamená a začíná se bojovat teprve v semifinále, kde lze hodně získat nebo ztratit. S třemi prvními místy po rozjížďkách byli nejlepší Holzleitner a Vaněk, když Nikodém vyhrál dvakrát a v třetí odpadl.

První semifinále vyhrál Nikodém překvapivě před Mählmannem a zkušeným Petersem, když dva favorité dále nepostoupili - Holzleitner skončil devátý a Timo Pähler vypadl v třetím kole. Z druhého semifinále k radosti diváků postoupili do finále první Laubach, třetí Hanneken a pátý Schröer. Vaněk skončil druhý, což mu ale stačilo na první řadu finále společně s Nikodémem a Laubem.

Po havárii jednoho z jezdců se musel start finále opakovat. Nejlépe odjel Vaněk a za ním si po boji vybojoval druhou pozici Nikodém. Během tří kol tlačil Vaňka tak dlouho před sebou, až soupeř chyboval, přetočil se a než se vzpamatoval tak byl pátý. Nikodém tak prvním místem prokázal, že by rád ještě třetí titul. Druhý dojel Francouz Mercier a třetí domácí Laubach.


Jestliže v Buggy 1600 dorazilo do Seelowa 43 jezdců, tak v Touring Autocross pouhých jedenáct, z nichž jich závodilo jen devět. Václav Fejfar skončil bohužel už v měřeném tréninku, kdy praskla u Fabie poloosa a skončil na střeše. Přitom se poškodil motor, a tak putoval rovnou do Holandska k panu Callaghanovi. Na „boudě“ skončil i Andrian Boele, a ani on nebyl schopen pokračovat v závodě. Po rozjížďkách byl dle očekávání nejlepší Furaškin s Fabii Martina Samohýla, druhý Ota Výborný s Mitsubishi a třetí Jan Bartoš s Fabiií. A stejné bylo pořadí i ve finále. Ovšem Jan Bartoš dojel do cíle po třech kolech, Hennersdorferová jej dokončila tak tak, Jan Brožek si o Lukáše Červeného urazil kolo, a ostatní byli jen do počtu.

V Junior Buggy nenechal nikoho na pochybách, že to s obhajobou titulu myslí vážně Jakub Novotný a vyhrál všechny rozjížďky jako jeho největší soupeř Bart van der Putten. Oba také vyhráli semifinále a do první řady se postavili společně s Danielem Pytlounem. Od startu vyjel nejlépe Novotný, sledovaný Puttenem a Pytlounem, odolávající se útoku Holanďana Jasprse.

Seelow ukázal, že o autokros je v buginách stále velký zájem, možná ještě větší než před rokem, ale bohužel plechová auta, pokud se nestane zázrak, asi FIA opravdu zruší pro nezájem ze strany jezdců. To je určitě škoda. Určitě se můžeme v Nové Pace a Přerově těšit na skvělé závody.

Nyní čeká autokrosaře závod v Nové Pace 25. a 26.května a týden nato první z dvouzávodů v Bausace a Vilkyciale.
Super Buggy

1.Stubbe
2.Anacleto
3.Kubíček
4.Buddelmeyer
5.Rosmalen
6.Grencis
7.Štětina V.
8.Keřka
9.Bartoš
10.Markus


Buggy 1600

1.Nikodém
2.Mercier
3.Laubach
4.Mählman
5.Vaněk
6.Schröer
7.Maxian
8.Peters
9.Hanneken
10.Krüger


Touring Autocross

1.Furaškin
2.Výborný
3.Bartoš
4.Hennersdorf
5.Červený


Junior Buggy

1.Novotný
2.van der Putten
3.Pytloun
4.Jaspers
5.Švorc
6.Kindl


J:Lasík 14.5.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar