Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Africa Race nebude - z Dakaru do Dakaru se nepojede

Třináctý ročník Africa Eco Race byl už někdy před dvěma měsíci odvolán. Poprvé od roku 2008, kdy na poslední chvíli zrušeným závodem skončila v Africa éra pořadatelů „původního Dakaru“, se v Africe nebude konat dálková, maratonská rally s cílem v senegalském Dakaru, v duchu a po stopách zakladatele dakarského závodění Thierryho Sabina.

Pořadatelé Africa Eco Race v čele s dakarskými legendami Jeanem-Louisem Schlesserem a Reném Metgem až do srpna bojovali o zachování svého závodu v klasické podobě. Tedy se startem v Monaku a s etapami v Maroku, na území Západní Sahary, Mauritánii a Senegalu. V srpnu ale museli uskutečnit první ústupek. Byli nuceni uzpůsobit přípravy tak, aby se závod zcela vyhnul Maroku a území Západní Sahary.

Celý konvoj se měl přesunout rovnou do Dakaru, kde by 4. ledna 2021 dvoutýdenní závod odstartoval. Závodilo by se v Senegalu a především na těch nejlepších písečných tratích a dunových polích v Mauritánii. Cíl byl naplánován na 17. ledna 2021 u Růžového jezera poblíž Dakaru, jak velí slavná tradice. Náklady na účast přitom zůstaly úplně stejné jako v posledních letech, kdy se technika plavila pouze z Evropy na sever Maroka a pak zpět z Dakaru. Mělo se jednat o opravdu maximálně pouštní dobrodružství bez rychlých a rozbitých marockých etap, což by jistě svědčilo například jedné z hlavních tváří závodu, Tomáši Tomečkovi a jeho Tatře.

Během září a října pořadatelé najížděli tratě v Senegalu a Mauritánii, práce na tvorbě itinerářů pokračovaly bez omezení. Už před koncem přihlášek bylo na Africa Eco Race 2021 zaregistrováno 63 závodníků kategorie moto, 42 automobilů a speciálů SxS a 13 kamionů. Konvoj měl dohromady přes 600 účastníků třiceti národností. Jenže celosvětově se zhoršující koronavirová pandemie nakonec stejně přinutila ředitele závodu učinit jedno z nejbolestnějších rozhodnutí v životě.

Jean-Louis Schlesser nakonec v oficiální zprávě oznámil, že se 13. ročník Africa Eco Race konat nebude. Ačkoliv se ze strany pořadatele vše vyvíjelo dobře, jsou zde vnější faktory, které nelze ovlivnit. Varianta vyčkávat, a případně zrušit podnik na poslední chvíli, v žádném případě nepřicházela v úvahu. To by mělo daleko horší ekonomický dopad pro pořadatele, partnery i závodní týmy. Stejně tak nepřicházelo v úvahu riskovat ničí zdraví. Zrušení závodu s dostatečným předstihem je tak jednoznačně aktem zodpovědnosti. Schlesser ve zprávě dále uvedl, že všechny poplatky budou závodníkům vráceny, nebo přesunuty na Africa Eco Race 2022. A také naznačil, že brzy oznámí další aktivity svého týmu na rok 2021.P-Siwek 11.2.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar