Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

AK Nová Paka - Nikodém, Novotný, Florián, Musil

Mezinárodní mistrovství ČR v autokrosu pokračovalo druhým závodem ve Štikovské rokli v Nové Pace a ani tentokrát nebyla nouze o dramatické okamžiky. Ve finále Super Buggy vrátil Petr Nikodém porážku Vojtěchu Vaculíkovi a v Buggy 1600 si poradil Jakub Novotný se špičkovými jezdci Kevinem Petresem a Markusem Wibbelerem.

Super buggy

Do závodu nastoupilo sedmnáct jezdců, ze zahraničí si přijeli vyzkoušet trať například Němec Gocht nebo Holanďan Kuijepers, poprvé letos se také objevil Zdeněk Antony. Rozjížďkami prošli nejlépe Nikodém i Kubíček, kteří vyhráli své jízdy, Antony byl dvakrát druhý. Podle očekávání Nikodém vyhrál i semifinále před Antonym a Gochtem, v druhém zajel nejlépe Vojtěch Vaculík před Kubíčkem a Jordákem. Do první řady se pak postavili Nikodém, Kubíček a Vaculík, do druhé Antony a Jordák. Nejlépe vyrazil Kubíček a za ním v těsném závěsu Nikodém. Ve druhém kole došlo mezi oběma ke kolizi a museli ze závodu odstoupit. Do vedení šel Jordák, sledovaný Vaculíkem a Vláďou Štětinou. Během jednoho kolo ale nastal zvrat, a pro někoho štěstí v neštěstí nebo opačně. Došlo totiž ke kolizi mezi Antonym a Paulem, po níž skončila buggy Paula kolami vzhůru. Závod byl zastaven a jezdci dostali pětadvacet minut na přípravu strojů.

„První naše závody po zimě přinesly to, co jsme očekávali. Auto funguje parádně, je rychlé a připravené na závody ME. Trať byla, i přes snahu pořadatelů udržet trať v dobrém stavu, velice rozbitá, což nám na technice udělalo pár šrámů, ale na druhou stranu pomohlo k nastavení tlumičů a přípravě auta na ME. Jinak byl závod naprosto parádně zvládnutý a pořadatelům patří dík. Celkově odvážíme čtvrté místo, což není špatné. Ještě bych se rád vyjádřil k incidentu ve finále s Liborem Paulem, který se otočil na střechu díky mému zavinění. Nebyl to v žádném případě úmysl. Při nájezdu do zatáčky jsem volil stopu vpravo a Libor střed, když jsem byl svým předkem na úrovni jeho zadních kol tak zavřel stopu doprava a ubral plyn a tím došlo ke kontaktu což zapříčinilo jeho přetočení do svodidel a následné boudě. Neměl jsem šanci nijak zareagovat. I přes to, že sportovní komise vyhodnotila tento incident v můj prospěch, bych se Liborovi rád omluvil,“ vysvětlil Zdeněk Antony.
V opakovaném startu vyrazil nejlépe Nikodém sledovaný Vaculíkem a Kubíčkem. Zatímco Nikodém soupeřům ujížděl, tak Vaculík hájil druhé místo. Na slušném šestém místě dojel Gocht z Německa, Vláďa Štětina, který se při prvním finále už viděl na stupních, skončil v samém závěru pro závadu.


1.Nikodém
2.Vaculík V.
3.Kubíček
4.Antony
5.Jordák

Pořadí po 2 závodech
1.Nikodém 67
2.Vaculík V. 63
3.Jordák 49
4.Kubíček 45
5.Paul 42Buggy 1600

V této kategorii byli tři favorité – náš Novotný, dále Wibbeler (vítěz z Humpolce) z Německa úřadující evropský šampion Peters z Holandska. Rozjížďky byly jasnou záležitostí Novotného a Peterse, druhá místa zajeli Wibbeler a Maxian. Semifinále se pro nedostatečný počet jezdců nejelo, a tak se šlo rovnou na finále. Start vyšel nejlépe Novotnému a Petersovi, ale náš jezdec byl na kopci přeci jen první a nedal soupeři během sedmi kol šanci.

V divizi Buggy 1600 se objevilo ještě jedno zajímavé, ale ne příliš známé jméno. Byl jím nizozemský jezdec Rudy van Buren, který by měl absolvovat celý evropský šampionát. Jedná se o testovacího a vývojářského jezdce Maxe Verstappena a Sergia Pereze v týmu Red Bull Formule 1, komentátora televize Viaplay nebo bývalého závodníka série Porsche Supercup.


1.Novotný
2.Peters
3.Wibbeler
4.Vaculík M.
5.Maxian


Pořadí po 2 závodech

1.Wibbeler 59
2.Novotný 55
3.Rezek 49
4. Pytloun 39
5.Kotěšovský 32Junior buggy

Eliška Pytlounová vyhrála všechny své jízdy, Florián dvě a jednu Duřt, a takové bylo i postavení na startu. Za nimi Duřt a Holanďan Ottink. Ve finále se ale už senzace nekonala, úřadující evropský i domácí šampion zavelel Florian k útoku a vyhrál s náskokem šesti sekund před Pytlounovou, která uhájila stříbro před Duřtem.


1.Florián
2.Pytlounová
3.Duřt
4.Šafránek
5.Kolomý


Pořadí po 2 závodech


1.Duřt 62
2.Florián 58
3.Pytlounová 57
4.Šafránek 48
5.Kolomý 44Touring Autocross


Cestovní automobily mají v autokrosu dlouholetou tradici, ale dnes nemají na růžích ustláno. Bohužel. FIA je už v Evropě zrušila a vzhledem k nejisté budoucnosti se počet startujících snižuje. Do Nové Paky jich přijelo osm, ale dva po tréninku odjeli. Šimurda ani nedorazil, ale naopak zpestřením byl Výborný s Mitsubihi Mirage. Po vyhraných dvou rozjížďkách do třetí nenastoupil a tu vyhrál Horčička. Po startu šel do vedení jako blesk Výborný sledovaný pěticí jezdců Bret, Horčička, Dlesk, Musil a Brožek. Ve třetím kole Výborný náhle zvolnil a odstoupil, nedařilo se ani Horčičkovi a na prvním místě se usadil domácí Musil a dojel si pro zlatý věnec.

„Celý závod se nám vyvíjel na jedničku až na samotné finále. Ve finále nám bohužel nebylo přáno. Start se povedl a od prvních metrů se povedlo udělat náskok. Nejprve se začaly ozývat nezdravé zvuky a cca od třetího kola začala klouzat spojka a do kokpitu se valil dým, postupně auto přestávalo jet…Nemělo cenu pokračovat, tak jsme museli odstoupit z dobře rozjetého finále. I přesto všechno jsme si víkend užili. Naše Mirage nám dělá radost. Chtěli bychom poděkovat organizaci za pěkné závody, soupeřům za pěkné souboje a vítězům pogratulovat k vítězství,“ řekl po závodě Ota Výborný.1.Musil
2.Dlesk
3.Brožek
4.Bret
5.Horčička

Pořadí po 2 závodech

1.Musil 60
2.Brožek 58
3.Dlesk 52
4.Horčička 49
5.Bret 43Touring 1600

1.Jánoš T.
2.Dubravský
3.Jánoš J.
4.Horák
5.ChytráčekPořadí po 2 závodech

1.Jánoš T.68
2.Dubravský 56
3.Pytela 54
4.Jánoš J.48
5.Kysela 46D2

1.Mihulka
2.Hašler
3.Ciminga
4.Mlejnek
5.Gacík

Pořadí po 2 závodech

1.Mihulka 64
2.Ciminga 55
3.Hašler 53
4.Bartoš 46
5.Gacík 43Kartcross

1.Brousek
2.Svoboda L.
3.Vejmola
4.Svoboda T.
5.Blažek

Pořadí po 2 závodech


1.Brousek 94
2.Svoboda L. 87
3.Hartych 79
4.Vejmola 71
5. Svoboda T.71
JL 3.5.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar