Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

AK Bauska - Nikodémova smůla, Fejfarova radost

Druhý podnik evropského šampionátu v autokrosu se uskutečnil v lotyšské Bausce a příliš radosti českým barvám nepřinesl. Pouze Václav Fejfar zvítězil v divizi Touring Autocross, naopak největším smolařem byl Petr Nikodém, úřadující Mistr Evropy divize Buggy 1600.

Do Bausky odjížděl s druhým místem ze zahajovacího závodu v Seelowě a ještě v měřeném tréninku, který s přehledem vyhrál, bylo vše v pořádku. V první rozjížďce jezdil tři kola za jedním z favoritů Němcem Mandelem. V okamžiku kdy se chystal na předjetí, vypověděl motor službu (spadlý ventil) a mechanici měli přes noc o zábavu postaráno.

Do druhé rozjížďky nastupoval z posledního místa, ale během několika kol se probojoval na druhou příčku za Mandela, také ve třetí zopakoval stříbro za Strubem a před Mandelem. „Použili jsme slabší náhradní motor, který i kdyřž byl objemově menší, nebyl vůbec špatný. Dokonce jsem s ním byl rychlejší než čtyřlitry. Doufal jsem, že semifinále vydrží. Postoupil jsem jako pátý, a startoval tedy z druhé řady. Ale už po startu, když jsem přeřadil z dvojky na trojku, tak se motor rozpadl a byl konec. Bauska je pro nás zakletá. Už v juniorkách jsme tady přišli o tři motory“, přibližuje anabázi Petr Nikodém.

Původně tým uvažoval, že by v Lotyšsku zůstal, neboť další závod se jede už o tomto víkendu v litevském Vilkyciai. Ale protože po víkendu nezůstal ani jeden motor zdravý, tak se cestovalo zpátky do Prahy. Ve čtvrtek by měl být nový motor připraven, aby se Petr Nikodém mohl se svými mechaniky vydat do Litvy k třetímu dějství.

„Stejně jako v minulých letech se zdá, že se historie opakuje, první polovina a sezona bývala vždy slabší a zlom nastal až v Nové Pace. Doufejme, že i letos tomu tak bude, „ říká Petr Nikodém.

JL


Jediným českým vítězem Václav Fejfar

S poměrně velkými nadějemi odjížděli čeští reprezentanti do lotyšské Bausky ke druhému závodu Mistrovství Evropy v autokrosu. Naděje na vítězství se rýsovaly minimálně ve třech kategoriích.


Do městečka nedaleko lotyšské metropole Rigy přijelo bojovat o evropské body sedmdesát sedm jezdců na poměrně rychlou trať se dvěma umělými skoky a několika technickými pasážemi. Kuriozitou je, že ve všech čtyřech kategoriích byli v tréninku nejrychlejší čeští jezdci – Jakub Novotný (Junior Buggy), Petr Nikodém (Buggy 1600), Václav Fejfar (Touring Autocross) a Jakub Kubíček (Super Buggy).

Ve finále Junior Buggy se představili tři čeští zástupci, když nejvíce se dařilo Novotnému, který obsadil bronzovou příčku. Pytloun byl pátý a Hartman sedmý.

V Buggy 1600 se očekával boj o vedoucí příčky od Nikodéma i v tréninku osmého Vaňka. Bohužel technika byla proti a zmiňovaní jezdci neproklouzli do finále, které se stalo kořistí navrátilce z rally René Mandela.

V Super buggy se prezentoval těžkou havárií Florent Tafani, naštěstí bez následků. Do finále postoupili hned čtyři Češi. Za vítězným Bartelenem dojeli Grencis a Stubbe, čtvrté místo pak vybojoval Jakub Kubíček a šesté Vladislav Štětina.

A tak o jediné vítězství českých barev se postaral Václav Fejfar, který byl rád, že za pomoci dvou "dodávek"vůbec do Bausky odcestoval. Dařilo se mu už v tréninku, který vyhrál o vteřinu před Pleskovasem. Oba pak vyhráli po dvou jízdách, takže do třetích už nenastoupili. Fejfar pak i v opakovaném startu finále Touring Autocross prokázal dostatek zkušeností a stylem start – cíl zvítězil. Opět skvělý výkon podal Adriaan Boele, který je na invalidním vozíku a má ve fábii ruční ovládání, když dojel na druhé pozici před Samohýlem.

Václav Fejfar opět posouvá historické tabulky v počtu vyhraných závodů, když se osamostatnil čtyřicátým třetím vítězstvím na druhém místě před Röselem (42 prvenství) a na dosah má Stubbeho (44 vítězství). Podaří se Fejfarovi tento počet vyrovnat už následující víkend ve Vilkyciai? Tam se totiž během týdne autokrosaři přesunou.


Pavel Vydra 6.6.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar