Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

(5D) Buggyra - Valtr pátý, drama pro Macháčka a Aliyyah Koloc

Pátá etapa, která byla druhou smyčkou se startem a cílem v Háilu, posádky týmu Buggyra ZM Racing notně prověřila. Šestinásobný vítěz soutěž Josef Macháček byl jen kousek od karambolu. 18letá debutantka Aliyyah Koloc prošla další tvrdou zkouškou, když svůj speciál Buggyra Can-AM DV 21 otočila přes střechu.

I tak mladičká pilotka dokázala zajet 14. nejrychlejší čas dne, zkušený pilot Macháček se umístil hned za ní a celkově se posunul už na desátou pozici. Aliyyah Koloc je na celkové 37. pozici. V dnešním pořadí kamionů byl Jaroslav Valtr klasifikován jako desátý a Martin Šoltys hned za ním na 11. pozici. V průběžné klasifikaci jim patří pátá a sedmá příčka.


„Za námi je další velmi náročná etapa. Všichni piloti vypadali hodně unaveně, měli toho plný brejle. Ale důležité je, že dorazili do cíle za světla, protože dneska v noci nás čeká velká zima. Teploty mají spadnout až k nule,“ zhodnotil dnešní dění na Dakaru šéf komunikace Buggyry Jan Kalivoda.
Josef Macháček zažil během erzety dlouhé 377 km svůj zatím nejdramatičtější moment letošního Dakaru. Se speciálem Buggyra Can-AM Dv 21 zabránil na poslední chvíli havárii. „Největší krizovka přišla, když jsme se málem srazili s autem. Oni jeli podél duny a my na ni najížděli. Bylo to ve velké rychlosti. Blížil se ke mně zleva a já měl dvě možnosti: buďto šlápnut na brzdu, což bych nemusel ubrzdit, nebo ještě přidat,“ uvedl jezdec Buggyra ZM Academy.


Jako zkušený účastník Dakaru ví, jak důležité je se na Dakaru neztratit. Proto oceňuje práci navigátora Davida Schovánka. „Když David naviguje, tak si myslím, že nemůžeme vůbec zabloudit. Když nenaviguje, tak to já spletu,“ dodal se smíchem Josef Macháček.Aliyyah Koloc měla v první části dnešní etapy potíže s výkonem svého vozu. „Do etapy jsme vyjeli s problémem s výkonem, což bylo náročné v dunách. Písek tam byl velmi jemný a předjelo nás hodně aut,“ uvedla. Pak se ale podařilo problém vyřešit. Jenže to už se musela s navigátorem Stephanem Duplem domlouvat posunky. „Po dotankování nám přestaly fungovat mikrofony v helmách, takže Stephane používal jen ruce. 130 km před koncem měřeného úseku jsem jela až moc rychlé po písečné pistě. Trefila jsem jednu bouli a šla přes střechu. Ale mohli jsme dál pokračovat a dojeli do cíle,“ řekla Aliyyah Koloc s úlevou.


Jaroslav Valtr bojoval v náročném písečném terénu, co to dalo. "Duny, duny, duny. Jeli jsme naplno, ale musíme mít tvrdší předek. Ale jinak jsem spokojený. Měli jsme tam jedno zapadnutí. Van Kasteren nás hned vytáhl, ale i tak tam byla ztráta 10 – 15 minut. Bojovali jsme, co to šlo, víc z nás nevyrazíte,“ uvedl jezdec Tatra Buggyra ZM Racing. Zkušený jezdec ale ví, že Dakar není sprint a důležitá je výdrž techniky. „Zatím jsme stále na začátku Dakaru. Uvidíme, co se bude dít dál. Myslím, že všem bude odcházet technika, protože se jede fakt rychle. Já jsem šel dneska na maximum," popsal Jaroslav Valtr čtvrteční boj s pískem.


Martin Šoltys přiznal, že to byla zatím nejtěžší etapa. „Byla uskákaná, dlouhá. Jenom písek a duny, ale hodně těžký. V půlce nám odešly tlumiče, je to masakr.“ Ale i přes náročnou trať měl za volantem čas na krátká zamyšlení. „Dneska se mi v kabině objevil vzkaz, tak jsem si ho každou chvíli četl, přemýšlel jsem nad tím a snažil jsem se to dodržovat,“ připomněl Martin Šoltys vzkaz „Užívej!“, který se mu dnes ráno ozdobil kabinu jeho Tatry 815.


Robert Kasák mohl po včerejších technických trablech opět vyrazit na trať. Své dnešní snažení pilot týmu Tatra Buggyra Slovakia proměnil ve 24. místo v etapě. Celkově se drží na 25. pozici. „Užili jsme si to. Byla to krásná dunová etapa, čistý písek. Byla velmi technická, i když zezačátku i rychlá. Kdybychom neměli defekt, tak jsme v cíli o něco dřív. Navigátor Tomáš Kazarka funguje skvěle. Na to, že to je jeho první Dakar, klobouk dolů před jeho navigací,“ pochválil svého navigátora.


Tomášův otec Robert Kazarka je v Dakaru Classic ve své kategorii po dnešním pátém místě nadále třetí. Slovenský jezdec si závody užívá, ale nelíbí se mu bodové hodnocení této soutěže. „Dneska to bylo rychlé, na konci jsme projeli kaňonem. Ale jsme docela skleslý z celého systému Dakaru Classic. Dozvěděl jsem se bodové skóre. Dodržovali jsme stejné limity jako Španěl před námi a on má nulu a my tam máme penále. Nerozumím tomu a půjdu se zeptat komisařů, jak to je. Ať je to rovnocenný souboj a nic tu nevymýšlejí,“ rozohnil se řidič Tatry Puma.PR 6.1.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar