Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

smart forfun2 - dva v jednom

Na loňské Motor Show v Aténách vzbudil patřičný rozruch smart forfun, respektive smart forfour s ambicemi monster trucku. Ohlas byl natolik pozitivní, že padlo rozhodnutí vyvinout další vozidlo podobného charakteru, které by bylo víc než blízké.

 

Mercedes Benz Hellas a bývalý řecký soutěžní jezdec Stefan Attart měli jasno. Nový offroad by měl mít karoserii smartu fortwo. Ale jaká platforma by byla pro vůz nejvhodnější? V koncernu Daimler Chrysler bylo a je na výběr velké množství terénních vozidel - od třídy M přes G až k Unimogu, jehož řada 406 nakonec posloužila za základ zajímavého vozu. Pak už nezbývalo nic jiného, než udělat kouzlo a zkombinovat dvě vozidla, která se ve svém segmentu představují kultovní objekt.

Když bylo jasné, na jaké platformě bude forfun2 stát, začal Attart v lednu tohoto roku s prvními projekty. K takovému offroadu patří víc než jen pod smart fortwo našroubovat pouhá čtyři kola.

Na základě technických výkresů obou vozidel vznikl návrh, který poprvé názorně ukazoval, jakým směrem se mají další práce ubírat.

Motor a převodovka pocházejí také z Unimogu - vznětový šestiválec 5.7 litru je umístěný na přední nápravě. Jeho výkon 84 k je pro smart forfun2 dostačující, neboť sériová varianta má pouze 41 k. Také ostatní rozměry jsou úchvatné. K offroadovému charakteru patří velká 26" kola s průměrem 1,40 metru, světlá výška 65 cm a celková výška 3,70 metru.

Jedním z cílů vývoje bylo smartu forfun2 zajistit dobrou průchodnost terénem. Aby se v něm dobře pohyboval, nabízí podvozek Unimogu 406 už sám o sobě  ty nejlepší předpoklady. Terénní schopnosti vylepšil Attart kromě speciálních tlumičů ještě manuálním hydraulickým pérováním.

Se smartem forfun2 to bude pravděpodobně jako s klasickým smartem fortwo. Jedni považují koncept za příliš radikální, druzí ho milují. Mezitím nic neexistuje.

 

JL, 19.9.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar