Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Zajímavosti z Autoshow Praha

Kromě automobilových novinek lze na Autoshow Praha, které probíhá do neděle 22. října na holešovickém výstavišti, vidět i několik zajímavostí z různých odvětví motorismu. Sobotní doprovodný program obohatí ještě tuningový sraz včetně nočního tuning srazu od 19 do 22 hodin.

 

 

Mezi nejdražší exponáty patří sice moderní vozy Lamborghini nebo Bentley, ale také třeba nádherně zrenovovaná Minerva AL z roku 1931. Belgická automobilka se sídlem Antverpách se proslavila především šoupátkovými motory podle patentu Američana Charlese Jale Knighta. V letech 1899 až 1907 vyráběla nejdříve motocykly, v roce 1902 se objevil první automobil, ale než se o dva roky později rozeběhla jejich sériová produkce, měly přednost stále motocykly. Model AL s karosérií Vanden Plas poháněl řadový osmiválec o objemu 6,6 litru, jenž umožňoval rychlost 140 km/h. Z tohoto vozu bylo v roce 1933 odvozeno sportovní provedení se zkráceným podvozkem. Značka Minerva zmizela ze silnic v roce 1939.

Na výstavě nechyběly ani klasické offroady značky Land Rover, i když bez legendárního Defendera, ale také stará „dobrá klasika" z Ruska v podobě Uazů. Model UAZ Hunter v krátké nebo prodloužené verzi představuje klasický vojenský styl v moderním provedení pro 5+2 osoby. Mezi jeho hlavní přednosti patří vysoká průchodnost terénem se světlou výškou 201 mm, brodivost 500 mm, snadné ovládání, nosnost 800 kilogramů a prostorný interiér. K pohonu zadních kol s připojováním předních, může být použit jeden ze vznětových čtyřválců:

Andoria 2.4 - 75 kW při 4100/min, 230 N.m při 2000-2500/min

VM Motori 2.8 - 77 kW při 3200/min, 275 N.m při 1900/min.

Tyto automobily jsou vhodné do každého terénu, navíc jsou dost odolné proti poškození, takže se člověk nemusí bát vyrazit i do velice tvrdého terénu. Sice mnoho krásy na silnici neudělají, ale v terénu hraje design až druhou roli.

Protikladem je třeba pětimístná Toyota FJ Cruiser 4x4 s benzinovým čtyřlitrovým čtyřválcem o výkonu 183 kW. Za více než 860 tisíc Kč bez DPH máte například šest airbagů, centrální zamykání, klimatizaci, palubní počítač, ABS, ASR, ESP, výškově nastavitelná sedadla atd. Dovozce těchto vozů poskytuje na Cruiser záruku 36 měsíců.

S offroady lze také závodit, jak dokazuje speciál Pavla Jakuševa z České offroadové asociace, který před pěti lety postavil speciál Mercedes Benz G 500 Evo s pětilitrovým motorem o výkonu 480 k a točivým momentem 620 N.m. Toto dvoumístné monstrum, podobné autokrosovým buginám ze 70. let, spotřebuje 20 litrů na hodinu jízdy v terénu.

Mistrovství republiky lze pořádat sice v kdejakém odvětví, ale jen málokdo ví, že také třeba v automobilovém ozvučení, jehož finále EMMA Czech proběhne o víkendu v Křižíkově pavilonu D.

 

JL, 20.10.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar