Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Z archivu: Karle, nikdy na Tebe nezapomeneme

Porsche na Trabantu, říkali diváci podél rychlostních zkoušek v sedmdesátých a osmdesátých letech, když kolem nich závratnou rychlostí profrčel Karel Porsche se svým Trabantem s černým netopýrem na kapotě. Ve třídě do 600 cm³ patřil vždy mezi nejrychlejší jezdce a k absolutní špičce, byť se mistrem republiky nikdy nestal.

V podstatě, když Trabanty končily, skončil kariéru také Karel Porsch, startující v té době za velmi agilní ASK Praha, stejně jako většina trabantistů. A ochranou ruku nad nimi držel pan Viktor Mráz. Nejvíce soutěží odjel s Petrem Mudrou, ale po jeho bok usedali na horké sedadlo i Jiří Formánek nebo Aleš Hodouš.


Zastával vždycky názor, že příprava začíná na dílně, a proto také jen málokdy odpadl pro technickou závadu. A havaroval snad jen dvakrát, ale stálo to zato. Jednou na nadjezdu při okruhové zkoušce Rallye Škoda klouzal po střeše, podruhé rozvěsil Trabanta u rybníka Musík při Rallye Příbram. Pokaždé vylezla posádka nezraněna. Nutno dodat, že závodil ve „zlaté době“ automobilových rallye. Tehdy se jezdily dlouhé soutěže, s mnoha rychlostními zkouškami a třeba i celou noc.


Ale ani když pověsil závodění na hřebík, na automobilový sport nezanevřel a společně jsme jezdili po rallye nejen u nás, ale občas jsme zavítali i do sousedních zemí, a díky panu Pavlu Janebovi ze Škoda Motorsport, jsme se také podívali na Rallye 1000 jezer nebo Rallye San Remo. Na závodech jsme spolu prožili hodně času.


Byl vynikajícím společníkem, a vypravěčem, nezkazil žádnou legraci. Zážitků z rallye měl na rozdávání a nikdy se s ním nikdo nenudil. Spolu jsme také při závodě DTM na Hockenheimu zapíjeli před šestnácti lety narození mé dcery Katky.


Pak se ale objevily zdravotní potíže a Karel Porsch bojoval svůj největší závod nikoliv s nástrahami rychlostních zkoušek, ale s nepřízní osudu. Když už se zdálo, a všichni jsme doufali, že má jakž takž „vyhráno“, tak zákeřná nemoc znovu udeřila největší silou. Přesto jsme doufali, že ji porazí. Bohužel. Ve středu navečer nás zasáhla zpráva o jeho úmrtí, jako blesk z čistého nebe. Vůbec jsem tomu nechtěl věřit. V lednu by oslavil jednašedesáté narozeniny.


Karle, budeš nám moc chybět, a nikdy na Tebe nezapomeneme. V srdcích těch co Tě znali, budeš žít dál.


J.Lasík, 4.11.2011

Koncem ledna, přesně 25.ledna, by Karel Porsch oslavil 70.narozeniny.

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar