Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Vyšla kniha o Jiřím Sedlářovi

V předvečer Barum Rally proběhl na terase Baťova mrakodrapu ve Zlíně křest knihy s názvem Volant a čtyři kola Jiřího Sedláře, soutěžního a motokárového jezdce z nedaleké Kašavy. Autor Jiří Jermakov dával informace o jednom z největších talentů dohromady několik let.

V letošním roce jsme si připomněli šedesát let od narození Jiřího Sedláře a třicet let od jeho tragické havárie, ke které došlo při testování vozu. Slavnostního křtu se zúčastnila řada významných hostů, mj. paní Sedlářové, Josef Častulík, jan Kopecký, Pavel Dresler atd. Vlastní akt pak provedli Josef Sivík, Josef Kopecký a Roman Kresta.


„Klíčovou osobou byl pan Josef Častulík, kterého jsem v roce 2017 navštívil a předložil mu svůj koncept. Byl jsem rád, že návrh přijal a já se pustil do práce. Kniha má přiblížit mladé generaci atmosféru doby, kterou nezažili a těm starším si ji připomenout,“ říká Jiří Jermakov. Shromáždil četná vyprávění pamětníků i množství archívních záběrů, z nichž většina nebyla nikdy publikována.


„Nápad pana Jermakova se mě líbil hned od začátku. V knize samozřejmě nelze obsáhnout všechno, vždyť je to už přes třicet let. Ale autor ji dělal s péčí a láskou. Navštívil nebo oslovil snad osm set lidí, než se pustil do práce. Klobouk dolů,“ připomněl během křtu pan Josef Častulík, dlouholetý spolujezdec Jiřího Sedláře.


Než se do velice poutavě psaného příběhu začtete, tak připomeňme jen, že Jiří Sedlář začal na minikárách, od nich přešel k motokárám, ke kterým se ale vracel, i když zakotvil u rally. Poprvé na sebe upozornil na Valašské zimě 1982 se Škodou 120 LS, po dvou letech přešel na Škodu Favorit, rok 1988 byl ve znamení Lancie Delta, aby se pak vrátil zpátky k Favoritu. Pětkrát se stal mistrem republiky v motokárách a jednou i vicemistrem Evropy …


Jiří Sedláře připomínala i Škoda 130 LR, vystavená před Baťovým mrakodrapem během křtu knihy. Kopii jeho vozu si postavil Martin Rohlena z Dobrušky a stejně jako vloni i letos se s ní představil na rychlostních zkouškách při Legendách. U diváků sklízel za nádherné smyky potlesk na otevřené scéně, zvláště pak těch starších, kteří se na Jiřího Sedláře pamatovali.


Publikace ve velikosti A4 má 250 stran, 250 fotografií od nejrůznějších autorů (Jiří Jermakov, Bořivoj Chaloupka, Miloš Podzimek, Jiří Rohlena, Jiří Maršíček, Ing.J.Lasík, Viktor Kudláček, atd) a lze ji objednat na mewadex@seznam.cz.
JL 20.8.12019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar