Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Volvo Cars Safety Centre - 10 zkoušek týdně

Bezpečnostní středisko Volvo Cars Safety Centre provedlo od svého uvedení do provozu v roce 2000 více než dva tisíce nárazových zkoušek. Intenzita jeho činnosti v průběhu let vzrůstala a dnes se v této laboratoři provádí deset nárazových zkoušek týdně.

Středisko Volvo Cars Safety Centre, jedno z nejmodernějších zařízení svého druhu na světě, má za úkol reprodukovat celou řadu různých druhů nehod. Nárazová laboratoř je vybavena dvěma drahami – jednou pohyblivou a druhou pevnou. Pohyblivá dráha může být natočena až o 90 stupňů a umožňuje všechny druhy testů od čelních až po boční nárazy, přičemž ke srážkám může docházet pod různými úhly a při různých rychlostech. Pevná dráha je dostatečně dlouhá, aby bylo možné vozidla zrychlit na 120 km/h. Dále lze provádět řadu dalších testů, jako jsou například převrácení vozidla, či srážka se zvířetem nebo s jiným objektem.

100 nárazových zkoušek pro každý model
Požadavky definované různými úřady a orgány, jako jsou EuroNCAP nebo IIHS, představují pouze část náplně práce střediska; Volvo Cars provádí dodatečné nárazové zkoušky, aby zajistila, že nárazová bezpečnost jejich vozidel bude na nejlepší možné úrovni. V průběhu vývoje každý nový model Volvo absolvuje nejméně 100 až 120 nárazových zkoušek.
„Abychom byli schopni nabídnout vozidla se špičkovou úrovní bezpečnosti, musíme ověřit, že naše systémy chrání cestující různých velikostí, při různých rychlostech a při celé řadě různých typů nehod. Je to právě schopnost napodobovat skutečné nehody, která dělá naše zařízení jedinečným,“ vysvětluje Magnus Krokström, vedoucí Volvo Cars Safety Centre. Ročně se provede přibližně 450 nárazových zkoušek, včetně vozů včetně vozů Jaguar, Land Rover a Ford.

Reprodukce skutečných nehod
Vývoj a testy probíhající v laboratoři zahrnují rovněž rekonstrukci reálných nehod. „Analýza skutečných nehod a následné testování nových bezpečnostních systémů v laboratořích nám umožňují zvyšovat bezpečnost našich vozidel tak, aby byla bezpečnější také v reálném provozu,“ říká Magnus.
Vzhledem k tomu, že nová legislativa, situace na trhu a bezpečnostní systémy před laboratoř neustále staví nové výzvy, je důležité udržovat úzký kontakt s výzkumnými pracovníky, aby byla zajištěna vhodná alokace zdrojů s ohledem na budoucí vývoj. Například, když byla v roce 1996 zahájena příprava výstavby bezpečnostního střediska, očekávalo se, že významnou oblastí pro budoucí výzkum bude problematika kompatibility při srážkách malých a velkých vozidel. To se také potvrdilo. V posledních letech nabývají na významu také další typy testů včetně nárazů zezadu, které jsou stále častější zejména v hustém městském provozu, či boční nárazy pod různými úhly.

Plánování a následná analýza
Provedení jedné nárazové zkoušky trvá pět dnů. Tři dny jsou věnovány přípravě zkušebních vozidel, instalaci senzorů a nástřiku matné barvy (obvykle oranžové), která zabrání vzniku odrazů od automobilu při pořizování videozáznamu. V této době jsou rovněž připraveny zkušební figuríny. Konečná příprava včetně instalace přístrojů a kamer probíhá před provedením zkoušky. Denně jsou provedeny přibližně dvě nárazové zkoušky, čímž je zajištěna efektivita provozu tohoto zařízení. „Ačkoliv zkušební data lze načíst během hodiny, je rovněž zapotřebí manuální prohlídka vozidla i zkušebních figurín. Naši analytici jsou schopni vypracovat předběžnou zprávu pro projektový tým pracující na vývoji daného vozidla během 24 hodin. Poté následuje detailnější analýza, která může trvat až čtrnáct dnů," dodává Magnus.

Virtuální simulace
Počítačové nárazové simulace se provádějí za pomoci nejmodernějších počítačů již tři a půl roku před zahájením výroby nového modelu. Fyzické zkoušky začínají přibližně rok předtím, než je novinka uvedena a trh. Mezi těmito testovacími vozidly jsou například zkušební vozy používané projektovým týmem pro jiné zkoušky. Automobily jsou podle potřeby upravovány, aby byly co nejvíce podobné konečné verzi. Žádné fyzické zkoušky však nejsou zahájeny do doby, než jsou bezpečnostní specialisté společnosti Volvo Cars spokojeni s výsledky virtuálních testů.
V poslední době bylo zahájeno testování aktivních bezpečnostních systémů, pomáhají nehodám předcházet. Ty si žádají mnohem efektivnější zkušební metody, než jaká byla první nárazová zkouška provedená s vozem Volvo před 50 lety, kdy byl automobil spuštěn ze svahu proti betonové zdi. Dnešní vysoké nároky představují jednu z největších výzev, které před göteborgským střediskem Volvo Cars Safety Centre stojí.

JL, 25.7.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar