Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Vodíkový CaetanoBus SA s palivovými články od Toyoty

Toyota dodala a nainstalovala první sadu palivových článků do nového městského autobusu H2.City Gold firmy CaetanoBus SA. Dopravní prostředek se představil ve světové premiéře na výstavě Busworld 2019 v Bruselu.

Byl tak završen první konkrétní krok v rámci spolupráce, kterou v září 2018 oznámily Toyota Motor Europe a CaetanoBus SA (významná konstrukční a výrobní společnost z Portugalska) s cílem vyrábět městské autobusy na vodíkové palivové články.


Týmy firem TME a CaetanoBus v rámci spolupráce trvající od roku 2018 vyvinuly nový autobus poháněný vodíkovými palivovými články, který je dalším krokem na cestě k vodíkové společnosti. Výsledek je současně důkazem dobré adaptability technologie palivových článků od Toyoty i nad rámec osobního vozidla Mirai.

Sada článků je umístěna na střeše autobusu a je spojena s pěti vodíkovými nádržemi o celkové kapacitě 37,5 kg, což vozidlu zajišťuje dojezd až 400 km. Autobus do devíti minut natankuje vodíkové palivo natlakované na 350 barů; za jízdy pak vypouští pouze vodní páru.

Autobusoví dopravci tímto získávají bezemisní řešení bez obvyklých negativ, kam patří dlouhá doba nabíjení nebo podmínky vysokého zatížení. Zkušební verze autobusu se již v příštích měsících objeví v praktickém provozu různých evropských měst před komerčním nasazením naplánovaným na polovinu roku 2020.


Toyota v souladu se svojí vizí bezuhlíkové společnosti – definované ve strategickém plánu Toyota 2050 Environmental Challenge – prosazuje využití technologie vodíkových palivových článků i mimo oblast osobních automobilů, tedy např. v těžkých nákladních vozidlech, menších dodávkových automobilech, vysokozdvižných vozících a autobusech.

Toyota 22.10.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar