Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

V Kvasinách vyrobili už 500 000 vozů

Ke svému novému majiteli poputuje již půl milióntý automobil Škoda vyrobený v Kvasinách, pobočném závodě mladoboleslavské společnosti Škoda Auto. Jubilejním vozem je Škoda Roomster Scout 1.9 TDi pro francouzského zákazníka.

„V polovině roku 1974 opouštěl brány závodu v Kvasinách stotisící automobil vyrobený od roku 1945. Přesně před rokem z linky sjížděl stotisící Superb, dnes půlmiliontý vůz Škoda vyrobený v Kvasinách. Díky sílící poptávce po vozu Roomster jsme nedávno produkci závodu navýšily a předpokládáme, že tento trend bude ještě pokračovat“, uvedl Horst Mühl, člen představenstva Škoda Auto odpovědný za oblast výroby a logistiky.
Historie závodu v Kvasinách spadá do počátku 20. let minulého století, kdy František Janeček, majitel motocyklové továrny JAWA, koupil část Solnického panství, jehož součástí byla pila, bednárna a cihelna v Kvasinách. Tyto provozy přeměnil na karosářské dílny, v nichž se od roku 1934 vyráběly karoserie pro automobily Jawa. V té době bylo vyrobeno asi 3700 karoserií při průměrném stavu 270 pracovníků. Denní průměr dosáhl 4 kusů a v době výroby vojenských karoserií 7 až 8 kusů.
V roce 1947 došlo k dohodě se závodem AZNP Mladá Boleslav o výrobě vozů značky Škoda v Kvasinách a hned opustily brány závodu první vozy Škoda Superb.
Závod Kvasiny se časem začal profilovat jako výrobce nestandardních náhradních dílů na karoserie a speciálních verzí základního typu, především sportovních, ale i užitkových. Na přelomu 60. a 70. let došlo k zásadnímu rozšíření výrobních ploch závodu.
V Kvasinách vznikaly legendární modely vozů Škoda jako kabriolet Felicia, sportovní 110 R Coupé, Garde a Rapid. Dnes se zde vyrábí kompaktní rodinný vůz Roomster a luxusní Superb.
Škodu Roomster předvedla automobilka poprvé v roce 2003 jako designovou studii kompaktního rodinného automobilu na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem. Sériový model byl představen veřejnosti na mezinárodní automobilové výstavě loni v Ženevě. V prodeji je od poloviny téhož roku. Roomstera, čtvrtou modelovou řadou společnosti Škoda Auto si koupilo přes padesát 50 tisíc kusů.

JL, 21.8.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar