Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Už nikdy body za světla

Ze statistik vyplývá, že po zavedení bodového systému je jedním z nejčastějších přestupků, za které jsou řidičům ukládány pokuty a odebírány body, nezapnutí světel automobilu.

Zapomenout rozsvítit je častěji problémem starších typů vozů, kde automatika není nainstalována. Ovšem také řada nových vozů, které přicházejí na trh, není automatikou svícení vybavena. Na českém trhu je několik systémů, které automaticky zapnou světla při nastartování motoru a vypnou při ukončení jízdy. Společnost Jablotron, která má své vývojové centrum a specialisty na tuto problematiku, vyvinula zařízení pro automatické zapínán světel s označením AS-12A. Nejde však pouze o nepromyšlený systém ve smyslu zapnu klíček zapalování a ihned svítím a naopak.
Automatické zapínání světel AS-12A je doplňkové zařízení do vozidel pro automatické zapínání světel a současně upozorní na zapnutá světla při vypnutí klíčku. To pro případ, že řidič není zvyklý na automatiku ručně by rozsvítil. Zařízení lze připojit bez přerušení původních vodičů nebo s přerušením. Podle toho, které funkce chce řidič využívat a kolik chce investovat do instalace.
Automatika AS-12A funguje tak, že po nastartování motoru se po jedné sekundě rozsvítí obrysová světla a po dalších dvou potkávací. Když se motor zastaví, potkávací světla zhasnou po deseti sekundách, vypnutím klíčku v zapalování zhasnou okamžitě. Pokud se zapnou světla ručně, pomocí původních spínačů, platí ruční nastavení a automatika se vypne.
Pro řadu řidičů je větší hrůzou než odebrání bodů za nezapnutá světla při jízdě nechání zapnutých světel po opuštění vozidla, které může skončit vybitím autobaterie a nenastartováním. Jablotron tuto problematiku vyřešil už v autoalarmu s GSM komunikací. Pokud by autobaterii chyběla „šťáva“, oznámí to majiteli vozu SMS zpráva.
Cena automatického zapínání světel AS-12A je 678 korun, montáž by neměla překročit obvyklou cenu přesahující stovky korun.

PL, 1.2.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar