Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Trucky MAZ míří do Čech

Před časem zahájila akciová společnost Trado Holding se sídlem v Třebíči prodej nákladních automobilů značky MAZ. Ve své kategorii mají nahradit mj. dosluhující vozy LIAZ a zároveň konkurovat již zavedeným značkám.

 

Nákladní automobily MAZ, montované v litevském Vilnijusu, můžeme dnes srovnávat s podobnými automobily ostatních evropských firem, ačkoliv u nás nejsou zatím příliš známé. Své schopnosti dokázaly mimo jiné v náročném testu ve Východoslovenských železárnách v Košicích, kde si jednostranný sklápěč naložený 28 tunami sypkého materiálu poradil jak s těžkým terénem, tak se stoupáním 45 stupňů.

Pro český trh jsou v současné době k dispozici tři typy a 23 různých variant. Zadní nápravy vozů MAZ pohánějí osvědčené a kvalitní přeplňované vznětové motory Deutz nebo MAN.

Čtyřválcové motory Deutz BF4M o výkonu 125 kW (170 k) nebo 140 kW (190 k) jsou určené pro podvozek 4x2 určený pro nejrůznější nástavby.

Šestiválcovými motory Deutz BF6M o výkonu 180 kW (245 k) a 210 kW (285 k) lze vybavit následující verze:

podvozek  6x4

valník 4x2

sklápěč jednostranný 4x2 a 6x4

sklápěč třístranný 4x2

sklápěč třístranný 6x4

tahač návěsů s prodlouženou kabinou s vysokou střechou a 2 lůžky

 

Cenové rozpětí bez DPH se pohybuje od 920 000 Kč (podvozek 4x2), respektive od 1 190 000 Kč (valník) až po 1 790 000 Kč (sklápěč třístranný 6x4). Tahač návěsů přijde na 1 610 000 Kč.

Právě ceny, oproti konkurenci nižší, patří k přednostem vozů MAZ, stejně jako  zhruba o 20 procent nižší spotřeba a nízká cena náhradních dílů.

Dobrou kvalitu nákladních automobilů MAZ zaručují nejen zmíněné motory Deutz a MAN, ale také převodovky ZF, spojky Sachs nebo elektronika Bosch. Všechny automobily k nám dovážené jsou schváleny pro provoz na pozemních komunikacích bez jediné výjimky a splňují normu Euro3, přičemž v přípravě jsou vozy odpovídající Euro4.

Nákladní automobily MAZ mají za cíl oslovit menší firmy, pro které budou jistě zajímavé nízká pořizovací cena, vysoká užitná hodnota a malé provozní náklady. Součástí servisní a prodejní sítě je také společnost Autotyp Praha s.r.o. v Kunraticích, ulice Dobronická (http://www.autotyp-praha.cz/ ).

 

Pavla Lasíková

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar