Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tradice Pajera pokračuje

Mitsubishi Pajero – jedna z ikon značky Mitsubishi Motors můžeme zařadit mezi jeden z kompaktních offroadů SUV. Od roku 1982 si během tří generací získalo pevné místo na trhu vozů SUV a postupem času se stalo legendárním soutěžním vozem.

 

Mitsubishi Pajero, hodně vzdálené všem konvencím daného segmentu, se na  cestě za úspěchem  proslavilo kvalitou konstrukce i technologie. Cesta vedle přes maratonské soutěže nejvyšší úrovně. Od první účasti v roce 1982 jedenáctkrát vyhrálo Rallye Dakar a čtyřikrát Světový pohár FIA v Cross Country. Takovým úspěchem a vytrvalostí se žádný jiný vůz kategorie SUV pochlubit nemůže.

Od prvního modelu PX33 s pohonem všech kol uplynulo letos sedmdesát let. Tehdy došlo o historickou událost, jak pro společnost Mitsubishi Motors, tak pro automobilový průmysl. Model PX33, vystavený letos v Paříži, byl prvním japonským osobním vozem s pohonem  4WD, ne jehož vzniku se podílely čtyři výzkumné divize.

Stejně důležitá byla skutečnost, že verze se vznětovým motorem Mitsubishi Motors 445AD byla v okamžiku, kdy došlo k zastavení celého projektu, už ve fázi prototypu. Jako pocta tomuto předkovi se tým  Mitsubishi Ralliart zúčastnil se závodním speciálem nesoucím siluetu PX33 dakarského maratónu.

Dalším uznáním jsou dvě repliky vystavené v muzeu společnosti MMC, Mitsubishi Auto Gallery ve městě Okazaki (Japanko) nedaleko R&D centra této společnosti.

Druhá kapitola historie terénních vozů značky Mitsubishi Motors začala o sedmnáct let později (1953), kdy byla podepsána smlouva s americkou společností Willys Overland Corporation. Tím Japonci získali licenci k výrobě  proslaveného vozu Jeep (CJ3). V té době nikdo neočekával, že by tato výroba mohla přetrvat až do 90. let, a poté také připraví půdu pro kompletní řadu vozů kategorie SUV značky Mitsubishi.

Již během výroby modelu CJ3 dokázalo Mitsubishi dobře odhadnout poptávku po civilizovanějších a módnějších terénních vozech, a tak od roku 1959 čeřila hladinu testováním několika koncepčních vozů: Minica Jeep (1969), Pajero I (1973) nebo Jeep concept (1977).

Předpremiérou bylo představení studie Pajero II v roce 1979 - tři roky před zahájením výroby -  a první generace modelu Pajero (přezdívaná „SJ") odstartovala novou kapitolu, vymezující nyní tak populární trend moderních vozů kategorie SUV.

Zcela nová kapitola byla započata v roce 2001 na frankfurtském autosalonu, kde Mitsubishi Design prezentovala odvážné Pajero Evo, resp. své vidění budoucnosti „desert GT" inspirované soutěžními úspěchy Pajera, na tehdejší dobu skutečně velmi unikátní myšlenku.

Na jaře následujícího roku byla představena verze 2+2, vřele přijatá veřejností i médii. Později se stala inspirací pro navržení designu pickpu L200 a Outlanderu.

V neobvyklém sledu se společnost MMC rozhodla přeměnit tuto studii v pravý soutěžní automobil - Pajero Evolution, jenž zvítězilo mj. v posledních čtyřech ročních Rallye  Dakar.

Na autosalonu v Paříži začala nová kapitola představením čtvrté generace modelu Pajero a jeho nového závodního sourozence MPR13 Pajero Evolution. K sériovému provedení se vrátíme samostatným materiálem.

 

Jindřich Lasík, 3.10.2006

 

 

 

 


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar