Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Toyota Mirai ve službách taxi v Haagu

Už rok a půl jezdí v nizozemském Haagu vodíkové taxíky. Za tu dobu najely okolo 1,5 milionu kilometrů. První vozový park taxislužby v Nizozemí složený z bezemisních automobilů poháněných palivovými články čítá 35 sedanů Toyota Mirai.

Toyota Mirai je prostorný sedan s elektromotorem napájeným palivovými články. Nevypouští do vzduchu CO2, ani škodlivé zplodiny. Jediné, co Mirai emituje, je vodní pára. Vozový park taxíků poháněných vodíkem jezdí po Haagu od 1. června 2019. Osobní doprava vodíkovými vozy firmy Noot umožňuje pohyb lidem, kteří nemohou využívat městskou hromadnou dopravu vzhledem k vysokému věku, hendikepu nebo nemoci. Ročně tuto dopravu v Haagu využije okolo 6800 osob.


Lepší vzduch ve městě

Díky výběru bezemisní Toyoty Mirai se zvýšila kvalita ovzduší v Haagu. Mirai je elektromobil jezdící na vodík, který se velmi rychle plní, čímž odpadá zdlouhavé nabíjení klasického elektromobilu. Plnou nádrž do Mirai ‚natankujete‘ za několik minut. Flotilu taxi vozů lze proto provozovat velmi efektivně. Sada palivových článků Toyota v chemické reakci vodíku s kyslíkem produkuje elektrickou energii a vodu jako vedlejší produkt. Nádrže na vodík o objemu 122 litrů umožní vozu ujet nejméně 500 kilometrů, motor o výkonu 154 k rozjede auto na stovku během 9 sekund.


Nová Mirai má 30 procent větší dojezd

Toyota Mirai, první a nejpopulárnější automobil na palivové články na světě, je na trhu od roku 2014. Začátkem příštího roku se na silnice dostane druhá generace Mirai. Nový model nabízí ještě o 30 procent větší dojezd díky zdokonaleným palivovým článkům a třem nádržím vodíku místo současných dvou.

Nová Mirai je nižší, delší a širší než její předchůdkyně. Byla navržena na nové, lehké a mimořádně tuhé platformě TNGA, díky níž má automobil nízko umístěné těžiště, řídí se jistě a poskytuje velké potěšení z jízdy. Tato pětimístná limuzína je nejen ekologická a bezemisní, ale i luxusní, s atraktivním vzhledem připomínajícím kupé a skvělými jízdními vlastnostmi.


Toyota Mirai příští rok v ČR


V ČR bude Toyota nabízet Mirai k prodeji okamžitě po otevření prvních vodíkových čerpacích stanic, které plánuje Benzina v první polovině příštího roku. Ministerstvo dopravy v rámci dosavadních tří dotačních výzev podpoří stavbu osmi čerpacích stanic na vodík. První tři měly vzniknout letos, ale kvůli krizi se jejich dostavba posunula na příští rok. Konkrétně by měly být v Praze na Barrandově, v Litvínově a v Brně.


Toyota 21.10.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar