Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na dárek: Autobusy první republiky a protektorátu

Vánoce se neúprosně blíží a mnozí ještě nemáme dárky pro své nejbližší. Mezi oblíbené dárky patří knihy, a právě jednu vám chceme dnes představit. Bezpochyby udělá radost těm, kteří se zajímají o historické autobusy nebo i příznivclm motoristické historie. Nás velice mile překvapila a s chutí jsme se do ní začetli.

Autor Martin Harák na 270 stranách dokumentuje historii českých autobusových výrobců od roku 1918 do 1945. Toto období je rozděleno do pěti kapitol. Samostatná část je věnována trolejbusům. Kniha obsahuje více než tři stovky kvalitních a často dosud nepublikovaných dobových fotografií a další takřka stovku reklamních a firemních letáků.

Největší část autobusových výrobců tvořily firmy Škoda, Tatra a Praga, ale dočtete se také o menších, jako byly například Fram, Walter nebo Wikov, který postavil prototyp prvního rotelu pro linku Zlín – Praha.

Asi jen málokdo ví, že nástavby vyráběly nejrůznější karosářské firmy, včetně těch věhlasných jako Sodomka, Uhlík, Petera, Brožík, bratři Lepilové a další. Karosářům jsou věnovány i samostatné podkapitoly.

Bez zajímavosti nejsou ani aerodynamické koncepce nebo kolejové autobusy se značkou Škoda

Knihu na kvalitním papíře (velikost 21 x 15,5 cm) vydalo nakladatelství Grada a můžeme ji opravdu jen doporučit. Více info na www.grada.cz


JL
16.12.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar