Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Octavia - 7 000 000 automobilů

V hlavním výrobním závodě společnosti ŠKODA AUTO sjela z linky sedmimiliontá ŠKODA OCTAVIA. Počátky této modelové řady sahají až do roku 1959. V polovině 90. let byla první moderní generace prvním modelem ŠKODA, kompletně vyvinutým pod střechou koncernu Volkswagen.

Původní OCTAVIA velkorysou nabídkou prostoru a moderní technikou přesvědčovala už od roku 1959. Tehdy byla osmým modelem značky ŠKODA s nezávislým zavěšením všech kol a zároveň osmým modelem české automobilky po druhé světové válce. Modelové označení OCTAVIA bylo odvozeno od latinského slova „octo“, což znamená „osm“. Za dvanáct let výroby (sedan do roku 1964, kombi do roku 1971) vyrobila značka ŠKODA zhruba 400 000 vozů této oblíbené modelové řady.


Bestseller přichází na scénu

Na autosalonu „Mondial de l'Automobile“ v Paříži ŠKODA na podzim 1996 představila první moderní generaci modelu OCTAVIA, po několika desetiletích první vůz značky ŠKODA nižší střední třídy. Současně to byl první model české automobilky, který vznikl zcela pod křídly koncernu Volkswagen. Design a prostornost verze liftback přesně vystihly vkus publika, v dalším roce vyjelo z výrobních hal 61 000 vozů. V roce 1998 vyrobila společnost ŠKODA AUTO už více než 117 500 vozů a výrobu tak téměř zdvojnásobila. Do roku 2010 vzniklo celkem 1 440 000 vozů OCTAVIA první generace – v posledních letech souběžně se svým následníkem.


Druhá generace

Druhou generaci představila automobilka světové veřejnosti na ženevském autosalonu v březnu 2004. Plynule navázala na úspěchy své předchůdkyně, když zákazníky oslovovala svým nadčasovým a elegantním designem a ještě prostornějším interiérem. Model disponoval ještě větším zavazadlovým prostorem a byl vybaven nejmodernějšími technologiemi. Vedle benzinových motorů s přímým vstřikem paliva, které byly

k dispozici poprvé, se mohli zákazníci rozhodnout také pro nové šestistupňové manuální převodovky nebo automatické převodovky, včetně přímo řazené převodovky (DSG). Jízdní komfort zaručovala nová víceprvková zadní náprava, bezpečnost zlepšoval systém ABS s brzdovým asistentem, který byl v evropských zemích součástí sériové výbavy, dále čtyři airbagy a nové aktivní hlavové opěrky. Celkem ŠKODA vyrobila zhruba 2 500 000 vozů OCTAVIA druhé generace.

V roce 2005 byla zahájena výroba modelu OCTAVIA druhé generace v indickém závodě v Aurangabádu, v roce 2007 rozjel výrobu modelu pro čínský trh závod Shanghai Volkswagen (dnes SAIC Volkswagen Automotive Co., Ltd.). Od roku 2009 sjížděla tato OCTAVIA také z linek ruského závodu koncernu Volkswagen v Kaluze.


Třetí generace

V roce 2012 představila ŠKODA svůj bestseller ve třetí generaci a v následujícím roce zahájila výrobu modelu OCTAVIA třetí generace na Ukrajině a v Kazachstánu. V únoru 2017 automobilka model OCTAVIA výrazně přepracovala a úspěšný model tak výrazně vyprofilovala. Prostřednictvím mobilních online služeb ŠKODA Connect model poprvé přišel s nabídkou moderní a rozsáhlé konektivity. Do současné doby vyrobila společnost ŠKODA AUTO zhruba 2 600 000 vozů OCTAVIA třetí generace.Čtvrtá generace

11.listopadu 2019 se v Praze konala světová premiéra čtvrté generace tohoto bestselleru. Nová OCTAVIA se při ní představila jako prostornější, bezpečnější, lépe propojená a emocionálnější než kdykoli předtím. Je delší a širší než její předchůdkyně, disponuje ještě větším zavazadlovým prostorem a díky novému designovému jazyku značky ŠKODA je její vzhled atraktivnější. Nový koncept interiéru kombinuje nadprůměrnou prostornost a vynikající funkčnost s kvalitními materiály a clever řešením detailů. Inovativní konektivita a nové asistenční systémy současně povyšují komfort a bezpečnost na novou úroveň.
Škoda 21.2.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar