Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda Kodiaq s Robinsonem na střeše

ŠKODA KODIAQ se nebojí žádné výzvy. Oblíbené SUV to znovu dokázalo tím, že se stalo přistávací plochou pro vrtulník Robinson. Stačila plošina připevněná ke střeše auta.

Stříbrný KODIAQ se pro přistání vrtulníku podrobil jen minimálním úpravám. Postarali se o ně modeláři z oddělení ŠKODA DESIGN a odborníci z oddělení EGV – stavba prototypů.

Společně zkonstruovali plošinu připevněnou k rámu střechy auta. „Je to ocelová konstrukce sestavená tak, aby rovnoměrně rozložila zatížení. Připevněná je k rámu střechy tam, kde jsou běžně přichyceny střešní ližiny. Povrch plošiny je z dřevěných desek,“ popisuje jeden z modelářů Petr Erben.

Přestože vrtulník Robinson R22 váží s pilotem a přistávací plošinou více než půl tuny, nebylo třeba sériový KODIAQ zpevňovat. Pouze pro dosažení optické rovnováhy náprav se posílilo zadní odpružení vozu.

Poté již bylo potřeba zkusit vrtulník na střechu dostat. Po statické zkoušce, kdy byl vrtulník na auto spuštěn, se stroj vznesl do vzduchu a veden zkušeným pilotem Janem Čermákem na střešní plošině SUV ŠKODA KODIAQ bezpečně přistál.

KODIAQ s Robinsonem na střeše byl poté ozdobou setkání majitelů a pilotů vrtulníků Robinson Helicopter Session 2021, které v Mladé Boleslavi uspořádala společnost Nisa Air.
Nutno říct, že vrtulník nepřistál na střeše vozu ŠKODA poprvé. V roce 2011 dosedl na plošinu na střechu modelu ŠKODA YETI vrtulník v jednom z dílů populárního pořadu BBC Top Gear.Škoda 17.10.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar