Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

DS3 Crossback
 

Škoda Kodiaq RS za polárním kruhem

ŠKODA Italia se rozhodla podrobit KODIAQ RS extrémnímu testu schopností. KODIAQ RS má motor o výkonu 240 k a elektronicky kontrolovaný pohon všech kol. Obstojí v polárních podmínkách - na ledovém povrchu, v teplotách kolem -20 °C a silném protivětru?

I ve verzi RS je KODIAQ vozem, který zaručuje bezpečnou jízdu po nezpevněném povrchu. Právě proto vznikla myšlenka otestovat KODIAQ RS v extrémních podmínkách a vyslat jej na dobrodružnou jízdu polárním kruhem, konkrétně z finského Rovaniemi na Severní mys (Nordkapp), ležící v Norsku, a zpět.


Podmínkou výzvy bylo překonat celou vzdálenost za méně než 24 hodin. Před startem se ale vůz dočkal jediné úlevy: pneumatik s hřeby, které jsou v extrémních podmínkách povinné.
Z Rovaniemi vyjel KODIAQ RS hodinu před půlnocí s cílem dosáhnout Severního mysu za denního světla. Takový úkol není na polárním kruhu v únoru snadno dosažitelný. Většina mise probíhala v nepropustné tmě, denní světlo si vůz užíval jen několik hodin. Sněhové bouře a vítr o rychlosti až 70 km/h cestu rozhodně neusnadňovaly.


Hranice s Norskem vůz překonal kolem čtvrté hodiny ranní a pokračoval po okresních silnicích do vnitrozemí. Severního mysu, známého také jako Nordkapp, dosáhl v 9:00. Kromě čerpání paliva se Severní mys stal jedinou zastávkou na cestě. Jedna rychlá fotografie a nadešel čas vyrazit na zpáteční cestu. V 15:30 dosáhla posádka opět hranice s Finskem a ve 20:17 dojela zpět do Rovaniemi. Celých 1 417 kilometrů necelé tři hodiny před stanoveným 24hodinovým limitem, s průměrnou rychlostí 67 km/h.
Škoda 21.3.201

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar