Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Škoda 1200 - ryze český model Abrex

Nelekejte se, černý vůz s rakví není špatným znamením. Jedná se o pokračování nové série automobilů, které firma Abrex vyrábí kompletně v České Republice. Škoda 1201 v padesátých letech doprovázela Čechoslováky, jak se říká od porodnice až na pohřeb.

„Škodu 1200/1201, jsme chtěli vyrobit už dlouho. Nakonec jsme se rozhodli si ji nechat až pro výrobu v Čechách. I proto, že se vyráběla v mnoha provedeních, která teď můžeme uskutečnit,“ říká ředitel společnosti Abrex Jan Mizera, která vyrábí modely českých legendárních aut již 20 let.


Vyráběla se jako sedan, dodávka, pick-up, kombi a sanita. Právě posledně jmenovaný typ byl přestavěn pro účely pohřebních ústavů. Protože však šlo o úpravu spíše kosmetickou, neměl vůz redukci převodovky, která by umožnila držet tempo s pohřebním průvodem. Řidičům proto nezbývalo, než nechat prokluzovat spojku.


Nádherné tvary modelu doplňuje sběratelská zajímavost. Jedná se totiž o třetí 1:43 model Abrexu, který „vyjíždí“ s označením „Vyrobeno v ČR“. „Po sanitce následoval logicky právě pohřební model, který je postaven na stejné platformě. Následovat ale budou další slavné modely,“ uzavírá Mizera.


PR 11.12.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar