Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Setkání s robotem ASIMO v Plzni

V rámci šestého výročí otevření Techmania Sceince Center v Plzni a prvního výročí otevření digitálního 3D Planetaria můžete do 9. listopadu potkat nejdokonalejšího humanoidního robota jménem ASIMO od společnosti Honda

ASIMO je anglická zkratka Advanced Step in Innovative Mobility (Velký krok v inovaci pohyblivosti) a vidět robota přímo v akci je nezapomenutelný zážitek. V prvním okamžiku si myslíte, že přichází člověk menšího vzrůstu ve skafandru.

Některé z jeho činností jsme viděli na vlastní oči. Kromě bravurní chůze umí skákat nahoru a dolů na dvou nohách a poskakovat i na jedné noze. ASIMO umí chodit vpřed, vzad, do strany, otáčet se na místě a měnit směr. Dokáže měnit délku kroku a rychlost. Umí též běhat rovně a v kruhu či v půlkruhu.

Ukázal nám, jak kope do míče, podává ruku na pozdrav, běhá rychlostí až 9 km/h, tančí. Ale umí i chodit po schodech (vzhledem k vypadávající wifi síti se to bohužel nazdařilo), tlačit vozík, a další činnosti.

Mikrofony umístěné v hlavě, umožňují příjem hlasových příkazů a pomáhají tak určit směr, odkud zvuky přicházejí. Jsou schopny rozpoznat hlas a příkazy různých lidí, kteří mluví současně. Pomocí vizuálních informací zachycených dvěma kamerami v hlavě umí detekovat pohyb několika předmětů a určit jejich vzdálenost a směr pohybu.

Díky své výšce se ASIMO výborně hodí jako pomocník v domácnosti. Jeho oči jsou zhruba ve výšce očí sedícího člověka. Robota napájí lithium-iontový (Li-Ion) akumulátor o napětí 51,8 V a na jedno nabití vydrží pracovat zhruba 40 minut. Tělo je vyrobeno ze slitiny hořčíku pokryté umělou hmotou, díky čemuž je velmi odolný a lehký.

Vysoce pokročilé ruce mají pět prstů se 13 klouby (a 13 stupni volnosti). Díky tomu může provádět složité úkoly vyžadující obratnost, například zvednout skleněnou láhev a odšroubovat její uzávěr. Navíc je schopen komunikovat znakovou řečí.

Robot ASIMO umí chodit vedle člověka, donést nápoje na podnosu a potřást si s člověkem rukou. Dokáže v reálném čase přizpůsobovat chování svému okolí, například uhnout někomu z cesty nebo natočit hlavu tak, aby se díval do očí člověku, s nímž mluví.

Robot ASIMO vážící 48 kilogramů je vybaven technologií, která mu umožňuje snadno a v reálném čase udržovat rovnováhu. Jeho pohyby řídí 34 elektromotorů. Díky takto výborné stabilitě může kopat do míče a dokonce se narovnat, pokud do něj jemně strčíte nebo za něj zatáhnete. Dnes už rozpoznává tváře a hlasy více osob hovořících současně. Může pozastavit právě prováděnou operaci a upravit své chování tak, aby se přizpůsobil nově vzniklé situaci. Předvídá i směr, kterým sledovaná osoba asi půjde, a okamžitě zvolí alternativní trasu, aby se nesrazil.

Honda se vývojem robotů zabývá už od roku 1986, kdy se narodil první ze série s označením E. Měl ale pouze nohy a uměl chodit pouze rovně. Postupem let přicházely další roboti, 1993 to byl první robot řady P, napodobující lidské tělo. Robot P3 byl už schopen samostatné chůze a dokázal fungovat ve skutečném prostředí.

První humanoidní robot ASIMO se zrodil v roce 2000 a byl jednoduchý na ovládání, měl už vyhovující rozměry a hmotnost a mohl se pohybovat v lidském prostředí, a to vše se svým přátelským designem. Zatímco první „nohy“ se pohybovaly rychlostí 0,25 km/h, Asimo již dokázal předpovídat pohyb a zvládl rychlost kolem 1,6 km/h. První verze měla hmotnost 52 kg, na baterii vydržela pouze 30 minut a možnosti pohybu těla robota byly velmi omezené. Třetí ASIMO z roku 2005 dokázal i běžet rychlostí 6 km/h, a na jedno nabití vydržel čtyřicet minut.


Techmania Science Center
Techmania Science Center zahájila svoji činnost v roce 2008 a od té doby ji navštívily stovky tisíc lidí. Planetárium, které bylo otevřeno minulý rok, se může pochlubit nejen filmy nebo programy na interaktivním globu Science On a Sphere, ale nově i autorským filmem Hluboký vesmír, jenž diváky dovede až na práh dosud prozkoumaného vesmíru. Techmania nabízí zábavu a poučení v několika expozicích, jako jsou například Malá věda, Vodní svět, Edutorium nebo Optika a v nejbližší době k nim přibude Filmohraní a Mathathlon.

Techmania je umístěna v tzv.lokomotivce závodu Škoda Plzeň, a proto si tady můžete prohlédnout i tři lokomotivy a trolejbus. Jak prostředí Techmanie vypadá si můžete prohlédnout na několika fotografiích.



JL 7.11.2014

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar