Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Setkání s robotem ASIMO v Plzni

V rámci šestého výročí otevření Techmania Sceince Center v Plzni a prvního výročí otevření digitálního 3D Planetaria můžete do 9. listopadu potkat nejdokonalejšího humanoidního robota jménem ASIMO od společnosti Honda

ASIMO je anglická zkratka Advanced Step in Innovative Mobility (Velký krok v inovaci pohyblivosti) a vidět robota přímo v akci je nezapomenutelný zážitek. V prvním okamžiku si myslíte, že přichází člověk menšího vzrůstu ve skafandru.

Některé z jeho činností jsme viděli na vlastní oči. Kromě bravurní chůze umí skákat nahoru a dolů na dvou nohách a poskakovat i na jedné noze. ASIMO umí chodit vpřed, vzad, do strany, otáčet se na místě a měnit směr. Dokáže měnit délku kroku a rychlost. Umí též běhat rovně a v kruhu či v půlkruhu.

Ukázal nám, jak kope do míče, podává ruku na pozdrav, běhá rychlostí až 9 km/h, tančí. Ale umí i chodit po schodech (vzhledem k vypadávající wifi síti se to bohužel nazdařilo), tlačit vozík, a další činnosti.

Mikrofony umístěné v hlavě, umožňují příjem hlasových příkazů a pomáhají tak určit směr, odkud zvuky přicházejí. Jsou schopny rozpoznat hlas a příkazy různých lidí, kteří mluví současně. Pomocí vizuálních informací zachycených dvěma kamerami v hlavě umí detekovat pohyb několika předmětů a určit jejich vzdálenost a směr pohybu.

Díky své výšce se ASIMO výborně hodí jako pomocník v domácnosti. Jeho oči jsou zhruba ve výšce očí sedícího člověka. Robota napájí lithium-iontový (Li-Ion) akumulátor o napětí 51,8 V a na jedno nabití vydrží pracovat zhruba 40 minut. Tělo je vyrobeno ze slitiny hořčíku pokryté umělou hmotou, díky čemuž je velmi odolný a lehký.

Vysoce pokročilé ruce mají pět prstů se 13 klouby (a 13 stupni volnosti). Díky tomu může provádět složité úkoly vyžadující obratnost, například zvednout skleněnou láhev a odšroubovat její uzávěr. Navíc je schopen komunikovat znakovou řečí.

Robot ASIMO umí chodit vedle člověka, donést nápoje na podnosu a potřást si s člověkem rukou. Dokáže v reálném čase přizpůsobovat chování svému okolí, například uhnout někomu z cesty nebo natočit hlavu tak, aby se díval do očí člověku, s nímž mluví.

Robot ASIMO vážící 48 kilogramů je vybaven technologií, která mu umožňuje snadno a v reálném čase udržovat rovnováhu. Jeho pohyby řídí 34 elektromotorů. Díky takto výborné stabilitě může kopat do míče a dokonce se narovnat, pokud do něj jemně strčíte nebo za něj zatáhnete. Dnes už rozpoznává tváře a hlasy více osob hovořících současně. Může pozastavit právě prováděnou operaci a upravit své chování tak, aby se přizpůsobil nově vzniklé situaci. Předvídá i směr, kterým sledovaná osoba asi půjde, a okamžitě zvolí alternativní trasu, aby se nesrazil.

Honda se vývojem robotů zabývá už od roku 1986, kdy se narodil první ze série s označením E. Měl ale pouze nohy a uměl chodit pouze rovně. Postupem let přicházely další roboti, 1993 to byl první robot řady P, napodobující lidské tělo. Robot P3 byl už schopen samostatné chůze a dokázal fungovat ve skutečném prostředí.

První humanoidní robot ASIMO se zrodil v roce 2000 a byl jednoduchý na ovládání, měl už vyhovující rozměry a hmotnost a mohl se pohybovat v lidském prostředí, a to vše se svým přátelským designem. Zatímco první „nohy“ se pohybovaly rychlostí 0,25 km/h, Asimo již dokázal předpovídat pohyb a zvládl rychlost kolem 1,6 km/h. První verze měla hmotnost 52 kg, na baterii vydržela pouze 30 minut a možnosti pohybu těla robota byly velmi omezené. Třetí ASIMO z roku 2005 dokázal i běžet rychlostí 6 km/h, a na jedno nabití vydržel čtyřicet minut.


Techmania Science Center
Techmania Science Center zahájila svoji činnost v roce 2008 a od té doby ji navštívily stovky tisíc lidí. Planetárium, které bylo otevřeno minulý rok, se může pochlubit nejen filmy nebo programy na interaktivním globu Science On a Sphere, ale nově i autorským filmem Hluboký vesmír, jenž diváky dovede až na práh dosud prozkoumaného vesmíru. Techmania nabízí zábavu a poučení v několika expozicích, jako jsou například Malá věda, Vodní svět, Edutorium nebo Optika a v nejbližší době k nim přibude Filmohraní a Mathathlon.

Techmania je umístěna v tzv.lokomotivce závodu Škoda Plzeň, a proto si tady můžete prohlédnout i tři lokomotivy a trolejbus. Jak prostředí Techmanie vypadá si můžete prohlédnout na několika fotografiích.JL 7.11.2014

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar