Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Sedmý Fiat Action ve Svijanském Újezdě

Mezi automobily, které se staly nesmrtelnými a získaly si srdce motoristů rozhodně patří Fiaty 500 a 600. Jejich majitelé se každoročně scházejí na mezinárodním srazu F600 & 500 Action ve Svijanském Újezdě u Turnova. Letos ve dnech 2. až 4. června.

 

Šestistovka, první Fiat s motorem vzadu, byla poprvé představena na autosalonu v Ženevě před půl stoletím. Měla Italům umožnit motorizaci ve velkém měřítku. Vývoj si kladl za cíl, aby rychlost převyšovala 85 km/h, dovnitř se vešly čtyři osoby a nevážil víc než 600 kg. Tato konstrukce se ukázala jako zdařilá, neboť ji používaly i další modely.

Na svou dobu měl pokrokový a jednoduchý vodou chlazený čtyřválec o objemu 633 cm³ a výkonu 21 k. V závěru produkce končil na 29 k. Menší pětistovka, nástupce Topolina, přišla na svět v roce 1957. Šlo o první masově vyráběný automobil pro dva nebo malou rodinu. Vynikal spolehlivostí a pro mnoho lidí znamenal první auto. U ní Fiat poprvé použil vzduchem chlazený motor. Nikoliv však se čtyřmi, ale jen se dvěma válci.

Majitelé těchto vozidel zpravidla drží pohromadě, organizují se v klubech, sjíždění na srazy a vyměňují zkušenosti i náhradní díly. Jedním z největších a nejaktivnějších je Fiat 600 Club z Příšovic u Turnova. Před několika lety se dalo dohromady pár nadšenců a majitelů italských vozů a založili Fiat 600 Club. Jeho cílem bylo obnovit slávu pomalu zapomenutých automobilů.

Pro všechny příznivce malých italských automobilů - 600, 500, 850 včetně příbuzných a licenčních typů připravují na první červnový víkend už sedmý sraz. Kromě mnoha soutěžních disciplín, vystoupení hudebních skupin Trosky (pátek) a Seven (sobota) připravili na sobotu od 12 hodin Spanilou jízdu malebnou krajinou Českého ráje a od 14.30 ještě jízdu do vrchu. Součástí akce bude ještě pokus o rekord v počtu osob ve Fiatu 500. Přítomni budou i zástupci agentury Dobrý den z Pelhřimova.

Na srazu jsou vždy vidět Fiaty více či méně upravené, vyšperkované i v původním stavu. Někdo upřednostňuje originalitu a původní vzhled, jiný našel zálibu v nejrůznějším vylepšování zevnějšku nebo interiéru. Každý podle svého gusta. Více informací o srazu a klubu na http://www.f600club.cz/

 

Jindřich Lasík, 19.5.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar