Rychlá kola poněkud zpomalila

Víkendová výstava Kola a Rychlá kola poněkud pokulhávala za minulými ročníky, zvláště pokud jde o přehlídku závodních automobilových a motocyklových speciálů. Řada exponátů se totiž každoročně opakuje, což návštěvníka příště odradí, aby do Lysé nad Labem zavítal.

Pohled na Macíkův dakarský Liaz nebo Hoškovu buggy už nikoho neohromí, navíc řada míst zůstala bohužel prázdná. Z úspěšných automobilů letošní sezony byla k vidění Škoda Fabia, s níž Václav Fejfar vybojoval titul Mistra Evropy v autokrosu. S truck trialovou Avií zase vybojoval prvenství Bohumír Čáp v evropském poháru.

Milovníky historie nadchla Škoda 130 RS, s níž úspěšně závodil Marek Zeman v autokrosu historických automobilů.

Větší pozornost než závodní speciály přitahovala Škoda Kodiaq, vystavená v české premiéře. Zájem veřejnosti byl o největší novinku škodovky v posledních letech enormní. Novinkou letošního podzimu je i atraktivní Toyota C-HR nebo SEAT Ateca či Suzuki SX4 S-Cross.

V rámci autosalonu Kola 2016 se mohli návštěvníci seznámit s vozy nominovanými do ankety Auto roku 2017, kterým byla věnována zvláštní sekce a několikrát denně probíhalo komentované vyhlašování.

Do Lysé nad Labem také zavítali hned tři mistři Evropy: autokrosař Václav Fejfar, motokárista Adam Kout a trucktrialista Bohumil Čáp. V sobotním programu se představil například Petr Fulín, jenž s vozem Seat Leon vybojoval stříbrnou medaili v evropském šampionátu automobilů na okruzích. Identický kov získal Petr Nikodém v autokrosu ve třídě do 1600 cm3 a stejně dobře si vedl i Martin Jerman v závodech do vrchu v kategorii GT.
Vynikající sezonu má za sebou Václav Milík, jenž korunoval své úsilí druhým místem v kontinentálním mistrovství na klasické ploché dráze.