Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Recyklační víkend v NTM

Už pošesté se letos budou odborníci z Národního technického muzea v Praze těšit na přírůstky do sbírek, které dokumentují vývoj domácích elektrospo-třebičů. Můžete je přinést k posouzení během Recyklačního víkendu, který muzeum pořádá ve spolupráci se společností ELEKTROWIN.

Letos se akce uskuteční ve dnech 5.–7. října. Recyklační víkend navazuje na celoroční projekt s názvem „Máte doma muzejní kousek?“, ve kterém lidé nabízejí a kurátoři sbírek vybírají zajímavé spotřebiče prostřednictvím e-mailů.


Národní technické muzeum už takto získalo desítky exponátů od dárců z celé České republiky. Hned první Recyklační víkend v roce 2013 znamenal například přírůstek v podobě lednice české značky Frigera z druhé poloviny 30. let minu-lého století.


„Chtěl jsem ji zrenovovat, ale pořád nebyl čas. Vyhodit ji mi bylo líto, tak jsem ji nejdřív nabídl retro-kavárně jako dekoraci,“ svěřil se Martin Hladík z Prahy, který tehdy do muzea 120 kilo vážící lednici přivezl. V kavárně sice lednici chtě-li, ale jen opravenou. Restaurování nakonec zajistilo NTM u pražské restaurá-torské firmy Atelier Fiala. „Lednice se letos stane součástí výstavní expozice ke 100. výročí republiky, která ponese název Made in Czechoslovakia aneb prů-mysl, který dobyl svět,“ říká kurátorka sbírky Technika v domácnosti NTM Lucie Střechová.


Máte doma muzejní kousek?

Od března do konce roku zároveň běží druhý ročník projektu s názvem „Máte doma muzejní kousek?“. Jednou za čtvrt roku se provádí vyhodnocení jednot-livých etap, kdy kurátor NTM vyhodnotí pět spotřebičů s nejvýznamnějším pří-nosem pro sbírku. Na konci roku pak odborníci z muzea vyberou ze všech spo-třebičů „Nej muzejní kousek 2018“, tedy nejpřínosnější spotřebič, který byl v roce 2018 v rámci projektu zařazen do sbírek.
„V první etapě, která skončila 30. června, jsme vybrali jako jeden z nejpřínos-nějších kuchyňský robot ETA varmix z šedesátých let 20. století, který muzeu nabídla paní Dagmar Krtičková Heritesová,“ říká Střechová. Spotřebič má dvě spirálové plotýnky, elektrickou pečenku, ve které se mohlo zapékat či smažit, a víceúčelový robot s výměnnými nástavci - mixér, mlýnek na maso, mlýnek na kávu a hnětač. Se svými rozměry 85,5 x 60 x 51 cm byl určen především do mi-nikuchyní v panelových novostavbách. „Nejen, že k němu existuje i původní návod k použití a další dokumentace: robot má i zajímavý příběh,“ doplňuje kurátorka. Maminka dárkyně jej totiž před 50 roky pořídila za peníze z porodného, převzetí se navíc uskutečnilo právě v den životního jubilea paní Heritesové.


Právě příběhy a dochovaná dobová dokumentace odborníky z Národního technického muzea zajímají přinejmenším stejně, jako spotřebiče samotné. Podle Střechové navíc nejde ani tak o hledání unikátů, jako spíš o doplnění jed-notlivých řad, které dosud nebyly kompletní. V loňském roce ji zaujal například malý kuchyňský pomocník ze 70. let, který možná ještě v některých českých domácnostech věrně slouží. „Je to elektrický mlýnek na kávu značky ETA kou-pený v roce 1987,“ přibližuje. „Ve sbírce už jeden takový máme, ale je bílý. Tenhle pochází z výrobní řady s oranžovými plasty, ze které už jsme získali tře-ba mixér,“ popisuje kurátorka.Kam s těmi, které v muzeu nevyberou?

Pracovníci muzea děkují za všechny zaslané nabídky, i když se konkrétní spo-třebiče do sbírek nehodí. „Pokud k nim mají lidé vztah jako k jakékoli jiné ro-dinné památce, mohou si je samozřejmě ponechat ve svém vlastním domácím ‚muzeu‘,“ říká Táňa Modlová, která za ELEKTROWIN garantuje spolupráci s NTM.


„V každém případě ale všichni, kdo staré elektro přinesou nebo přivezou, získají drobnou pozornost a současně budou moci uplatnit slevu ve výši 100 Kč ze základního nesníženého vstupného do muzea, tedy z 220 Kč,“ upozor-ňuje Modlová. „Slevu na vstupném poskytuje Národní technické muzeum u pokladny muzea oproti kupónu, který návštěvníci získají ve stánku ELEKTROW-IN po odevzdání elektrospotřebiče,“ dodává.NTM 2.10.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar