Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Recenze: Ozubnicové a pozemní lanové dráhy Evropy

Dnešní Recenze nové publikace z vydavatelství Grada Publishing je spojena tak trochu s naší rubrikou Cestování. Autor Martin Harák se totiž zabývá historií a technikou nejzajímavějších ozubnicových a lanových drah v Evropě.

Kniha jistě upoutá každého milovníka pozemních lanových a ozubnicových drah, které často představují zajímavé technické a technologické řešení. V Evropě jich nejvíce nabízejí pochopitelně alpské země včele se Švýcarskem, ale najdeme je také u nás. Například v Karlových Varech, v Praze na Petřín nebo známá je Jizerkohorská ozubnice. Hned kousek za hranicemi najdete v Drážďanech jak pozemní, tak i visutou lanovku.


Dozvíte se například, že „tramvají“ dojedete na dosah Mont Blancu nebo, že nejkratší lanovku mají v Záhřebu. Na prvním místě v počtu městských lanovek v Itálii je pak Neapol.


Hodně jich je v Rakousku, kde se například Graz pyšní zámeckou lanovkou, nejstarší pozemní lanovku má Salzburk, na Schaffberg vás vyveze nejstarší rakouská parní ozubnice. Víc už prozrazovat nebudeme.
Kniha se na 226 stranách věnuje především drahám, které jsou stále v provozu. Celkem se můžete těšit na prezentaci 68 drah zobrazených na 190 barevných a 24 černobílých fotografií. Jednotlivé kapitoly doplňují ještě turistické tipy daného místa.


Ideální vánoční dárek se bude jistě líbit.
www.grada.czJL
18.11.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar