Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Recenze: Jan Říha - Češi na Rally Dakar

Podruhé v Saudské Arábii odstartuje za necelý měsíc už 43. ročník Rally Dakar, opět za účastni českých posádek, zastoupených prakticky ve všech kategoriích. Ale ještě, než se tak stane, by vám mohla přijít vhod publikace Jana Říhy s názvem Češi na Rally Dakar – Kompletní historie.

O Rally Dakar bylo napsáno už několik knížek, ale tentokrát se autor zaměřil na českou účast od roku 1987, kdy se v africkém maratonu poprvé objevily nákladní automobily Liaz. Hlavní náplní knížky na kvalitním křídovém papíře jsou pak rozhovory takřka se všemi českými jezdci, kteří v Rally Dakar startovali. A právě rozhovory zvyšují atraktivnost a hodnotu knížky.

Největší prostor je věnován Karlu Lopraisovi a Josefu Macháčkovi. Je to celkem pochopitelné, Karel Loprais absolvoval devatenáct ročníků, z nichž šest vyhrál a čtyřikrát dojel druhý. Josef Macháček je druhým naším nejúspěšnějším jezdcem se čtyřmi prvními místy v kategorii čtyřkolek.


Součástí knihy jsou nejrůznější statistiky, výsledky a to jak celkové, tak jednotlivých etap, nechybějí ani mapky afrických, jihoamerických Dakarů, včetně posledního v roce 2020 v Saudské Arabii.


Na 278 stranách najdete 550 barevných fotografií (mnoho z nich je od Petra Luska) a dvacítku černobílých ze začátků dakarského soutěžení. Pokud si chcete připomenout, jak na to Dakaru v minulosti bylo, potom by neměla ve vaší knihovně chybět.


Češi na Rally Dakar vydala Česká citadela.


JL 8.12.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar