Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Quad WRX STi - nic není nemožné

Nový Zéland je proslavený především svojí unikátní faunou a florou, ale pozadu nezůstávají ani pozoruhodné dopravní prostředky, v jejichž konstrukci „protinožce“ v tomto směru hned tak někdo nepřekoná. Nejmladším důkazem je unikátní quad s technikou Subaru Impreza WRX STI.

 

Padesátiletý Ken Brough se od školních let zabýval výhradně jen a jen biologií. Jednoho dne však zavítal na závod do vrchu, jehož atmosféra jej chytla u srdce natolik, že se začal sportu sám aktivně věnovat. A pustil se do stavby unikátního terénního vozidla.

Zaklad tvoří hnací ústrojí Subaru Impreza WRX STi, z něhož použil motor, nápravy a diferenciál. Stroj tak s dvoulitrovým čtyřválcem boxer dosahuje výkonu 225 a točivého momentu přes 300 N.m. Pětistupňovou převodovku získanou darem přestavěl na ruční spojku a nožní řazení. Celou konstrukci drží pohromadě mřížkový trubkový rám, který také dopravuje chladicí kapalinu mezi motorem a chladičem umístěným vzadu.

Vozidlo není ani automobil, ani motocykl, byť se ovládá klasickými řidítkami. O jízdních výkonech Brough zatím nemluví, ale vzhledem k hmotnosti 550 kg lze očekávat slušnou rychlost. Jízdu v terénu umožňuje pohon všech čtyř kol.

Protože však pořadatelé motoristických podniků zatím nechtějí tento quad připustit k závodům, neboť je odvozen z automobilu, použil Novozélanďan mohutné ráfky z lehké slitiny a nízkoprofilové pneumatiky, aby se mohl oddávat vášni alespoň na uzavřených kamenitých cestách. Ale jen do doby, než se najde někdo, kdo jeho monstrum připustí ke startu anebo získá povolení k provozu na silnicích.

 

JL, 23.8.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar