Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

První sanitky VW v barvách EU

Vozový park Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje je bohatší o dvě sanitky postavené na bázi Volkswagenu Transporter. Oba jsou jako první v ČR označeny reflexními dvoubarevnými bezpečnostními pruhy podle norem EU.

Předpisy Evropské unie určují jednoznačné barevné provedení pro vozidla kategorií M2 a vyšších. Pro vozidla kategorií M1, kam spadá sanitní vůz, přestavěný z Transporteru, takové provedení předpisy EU doporučují. V obou případech je však jednoznačně řečeno, že zepředu a zboku nesmí být vidět nic červeného, a zezadu ani nic bílého s výjimkou zpětných svítilen. Termínem „být vidět“ se dle předpisů EU rozumí zařízení, které svítí, nebo odráží světlo, tedy i fólie.
Výzkumy prokázaly, že nejbezpečnější barvou je citrónově žlutá. Některé barevné kombinace poskytují ještě větší jistotou v identifikaci vozidel záchranné služby. Nejlepší rozpoznatelnost vozidel byla prokázána u kombinace žluté a zelené. Právě v těchto barvách jsou označeny nové sanitky ZZS Jihočeského kraje.
Sanitní Volkswagen s pohonem všech kol 4Motion je vyroben speciálně pro účely rychlých záchranek a splňuje nejpřísnější provozní a bezpečností kritéria včetně nárazového (crash) testu. Nástavba od firmy System Strobel je vyrobena z tři centimetry silného sendviče složeného ze dvou hliníkových plechů (2 mm) pevně spojených vrstvou speciální polyuretanové pěny. Díky tomu je velmi lehká, extrémně pevná a odolná a zároveň izoluje teplo i zvuk. Hmotnost skříně je pouhých 285 kg, což umožňuje opatřit vozidlo bohatou zdravotnickou výbavou v rozsahu na minimálně stejné úrovni jako u rozměrnějších a těžších vozidel vyšší kategorie. Dispozice vnitřního prostoru jsou s těmito podstatně většími vozidly minimálně srovnatelné a v některých parametrech je i předčí. „ZZS České Budějovice provozuje cca 60 vozidel značky VW a je s nimi nadmíru spokojena. Jedná se o různé úpravy, např. verze pro záchrannou službu, nebo pro transport raněných či nemocných,“ říká MUDr. Marek Slabý, ředitel ZZS České Budějovice, a dodává: „Nové sanitky budou nasazeny v okolí Českých Budějovic, Tábora, Písku, Strakonic a Prachatic.“

PL, 25.1.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar