Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Přes Aukro se prodala historická aerovka

V žebříčku 10 nejzajímavějších položek, které se za měsíc listopad prodaly přes tuzemský aukční portál Aukro, vedou předměty z kategorie Sběratelství. Ty se mezi desítkou nejžádanějšího zboží vyskytují hned pětkrát. Absolutnímu pořadí ale vévodí historický automobil Aero z první republiky, který se prodal za 511 310 korun.

Dvoumístný model je raritou už jen proto, že se ho vyrobilo jen něco málo přes 200 kusů. V listopadu se přes Aukro vydražily předměty z oblasti sběratelství a starožitnictví za více než 168 milionů korun. Velký zájem byl i o knihy. Šťastného kupce našel i jeden z dílů Bible kralické z roku 1580.

Češi jsou podle něj jako sběratelé vyhlášení a nic na tom nezměnila ani pandemie nového typu koronaviru. „Málokdo měl letos dovolenou, prostředky tak řada lidí dává do svých koníčků,“ uvedl Pavel Krejčíř. Také je ale zaujal prodej druhého dílu Bible kralické z roku 1580. Jde o vůbec první překlad bible do češtiny. První díl spatřil světlo světa v roce 1579, druhý pak v Kralicích na Moravě o rok později, celou bibli se podařilo Jednotě bratrské vydat a přeložit do roku 1594 a komplet je tak šestidílný. Právě za druhý díl v listopadu kupec na Aukru zaplatil 58 000 korun.

U knih kupující lákají zejména první vydání a bibliofilie. To splňuje i slavné dílo básníka Vítězslava Nezvala Sexuální nocturno z roku 1931, které se prodalo za 35 tisíc. Z časopisů dlouhodobě vedou v zájmu první vydání titulů pro děti. Vedle čtyřlístku je to i populární ABC. V listopadu se prodal celý první ročník z roku 1957, za více než 10 tisíc korun.


PR 8.12.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar