Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Před deseti roky dojel Karel Porsch poslední závod

Porsche na Trabantu, říkali diváci podél rychlostních zkoušek v sedmdesátých a osmdesátých letech, když kolem nich závratnou rychlostí profrčel Karel Porsche se svým Trabantem s černým netopýrem na kapotě. Ve třídě do 600 cm³ patřil vždy mezi nejrychlejší jezdce a k absolutní špičce, byť se mistrem republiky nikdy nestal.

V podstatě, když Trabanty končily, skončil kariéru také Karel Porsch, startující v té době za velmi agilní ASK Praha, stejně jako většina trabantistů. A ochranou ruku nad nimi držel pan Viktor Mráz. Nejvíce soutěží odjel s Petrem Mudrou (bohužel už také není mezi námi), ale po jeho bok usedali na horké sedadlo i Jiří Formánek nebo Aleš Hodouš.


Zastával vždycky názor, že příprava začíná na dílně, a proto také jen málokdy odpadl pro technickou závadu. A havaroval snad jen dvakrát, ale stálo to zato. Jednou na nadjezdu při okruhové zkoušce Rallye Škoda klouzal po střeše, podruhé rozvěsil Trabanta u rybníka Musík při Rallye Příbram. Pokaždé vylezla posádka nezraněna. Nutno dodat, že závodil ve „zlaté době“ automobilových rallye. Tehdy se jezdily dlouhé soutěže, s mnoha rychlostními zkouškami a třeba i celou noc.


Ale ani když pověsil závodění na hřebík, na automobilový sport nezanevřel a společně jsme jezdili po rallye nejen u nás, ale občas jsme zavítali i do sousedních zemí, a díky panu Pavlu Janebovi ze Škoda Motorsport, jsme se také podívali na Rallye 1000 jezer nebo Rallye San Remo. Na závodech jsme spolu prožili hodně času a hlavně legrace. Historky jen z těchto dvou soutěží by vydaly na celou knihu.


Byl vynikajícím společníkem, a vypravěčem, nezkazil žádnou legraci. Zážitků z rallye měl na rozdávání a nikdy se s ním nikdo nenudil. Spolu jsme také při závodě DTM na Hockenheimu zapíjeli před 26 roky narození mé dcery Katky. Tehdy jsme měli Becherovku. Dnes kačka miluje Becherovku. jaká shoda náhod.


Pak se ale objevily zdravotní potíže a Karel Porsch bojoval svůj největší závod nikoliv s nástrahami rychlostních zkoušek, ale s nepřízní osudu. Když už se zdálo, a všichni jsme doufali, že má jakž takž „vyhráno“, tak zákeřná nemoc znovu udeřila největší silou. Přesto jsme doufali, že ji porazí. Bohužel. Ve středu navečer nás zasáhla zpráva o jeho úmrtí, jako blesk z čistého nebe. Vůbec jsem tomu nechtěl věřit.


Dnes je to deset let, kdy dojel poslední závod. Karle, moc nám chybíš, a nikdy na Tebe nezapomeneme. V srdcích těch co Tě znali, žiješ stále a vzpomínáme na Tvoje úžasné historky.


J.Lasík, 3.11.2021


Koncem ledna, přesně 25.ledna, by Karel Porsch oslavil 80.narozeniny.

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar