Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Prague Car Festival si prohlédly tisíce návštěvníků

Máme za sebou dvoudenní motoristickou výstavu Prague Car Festival a její tří specializované expozice BSR Tuning Expo, Esset Cup Racing Expo a Glasurit Classic Expo. Podle návštěvnosti bylo vidět, že lidem už výstavy chybějí, ale zároveň se obávají, aby zase nebyla poslední a stát nám všechno nezavřel.

Přiznám, že jsem měl trochu o návštěvnost obavy z několika důvodů – vzhledem tomu, že byl ve čtvrtek státní svátek a kvůli krásnému podzimnímu počasí si řada lidí brala dovolenou a vyrážela na chalupy nebo do přírody a k tomu ještě dušičky. Moje obavy se nenaplnily. Už hodinu před otevřením se tvořily fronty před pokladnami a úderem desáté začaly dopěti hal proudit davy motorismu chtivých nadšenců.


Jako výborný nápad se ukázalo spojení tří dvou veletrhů - tuiningu s racingem a classicem. Dříve bývaly obě samostatné. Možná i proto zavítalo v sobotu do Letňan přes deset tisíc návštěvníků. Tentokrát byly dvě výstavy za jedny peníze.


Mezi exponáty letošní výstavy ESET Cup Racing Expo nechyběl vůz Tomáše Chabra. Jedná se o formuli 3 vyrobenou v italské továrně Dallara. Tento konkrétní typ je z roku 2008 a obsahuje aerodynamický a podvozkový update z roku 2010. Tedy Dallara F308/10. Základem je karbonový monokok ke kterému je připevněn motor Mugen o objemu 2000 ccm a výkonu 215 k.


Tým Scuderia Praha, který již řadu let provozuje na špičkové úrovni závodní automobily Ferrari, vystavil mimo jiné speciál Ferrari 488 Challenge Evo. Jak už název napovídá, je určen pro značkový seriál Ferrari Challenge. Zážehový dvakrát přeplňovaný osmiválec do V, se čtyřmi ventily na každý válec. Jeho objem činí 3,9 litru a maximální výkon se šplhá na úctyhodných 492 kW (670 k) při 8000 otáčkách za minutu. Nejvyšší točivý moment dosahuje 760 Nm při 3000 otáčkách za minutu.


Ačkoliv se výstavy pořádá prakticky po sezoně, tak není jednoduché přesvědčit majitele závodních automobilových i motocyklových a veteránů, aby přijeli vystavovat. Ne každý je ochotný, když musí obětovat finance za dopravu a čas. Jednotlivci za exponát nic neplatí, kluby pak symbolickou částku. Proto patří dík nadšencům jako jsou otec a syn Broukovi z Hradce Králové, rodina Pytlounů z Liberce, Roman Kalvoda, Vláďa Štětina, Ondřej Medlik, z Nové Paky, Petr Daníček ze Železného Brodu, Ivan Nepraš z Litínova, rodina Slavíků s dcerami Eliškou a Anežkou (jejich minikáry budily větší pozornost než soutěžní Fabie), Martin Rohlena z Dobrušky, Jiří Voves, Ota Zenkl z Mariánských Lázní, Pavel Dušánek z ČeskéLípy, členové klubu 300 mil zemí českou, Fiat klub, pořadatelé českokrumlovských soutěží, a tak bychom mohli pokračovat. Do Prahy dorazili z nejrůznějších končin republiky, do sekce Racing a Tuning také ze Slovenska, Německa, Polska. Všem patří velký dík. A doufejme, že se za rok přidají další. Bohužel jsou i tací, kteří slíbí a pak nic...


Ocenění osobnost motorismu převzali na výstavě Evžen Erban (na snímku), legenda motosportu Míla Souček a Jiří Štancl, legenda autosportu Karel Havel, a Josef Kopecký. Kromě nich jste na výstavě mohli potkat celou řadu známých tváří, jako jsou například Václav Blahna, Milan Zapadlo, Oldřich Horsák, Tomáš Enge, Miran Velkoborský, Jiří Rameš, Lukáš a Petr Vojáčkovi, Dušan Randýsek, Stanislav Minářík, Ladislav Křeček, Lukáš Pešek, Filip Salač a mnoho dalších. Museli jste mít jen štěstí.


Tak nákladnou výstavu nelze dělat bez pochopení firem. Mezi ty velké patřila společnost Engine s historickými automobily určenými k prodeji. Dále Auto Opat s půvabnými hosteskami, kde vedle historických závodních automobilů z továrního muzea byla k vidění i nová Škoda Fabia. Peugeot ČR představil v premiéře Peugeot 308 a také Vojtěch speciál 206 WRC. A velkou expozici sériových automobilů připravil i Ford ABM.


Výborný nápad měli pořadatelé také se stánkem Pekařství Dřevčice ve veteránské hale. Výborná káva, zmrzlina a koláčky šly na odbyt.JL 1.11.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar