Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

DS3 Crossback
 

Pozvánka na Skvosty s vůní benzínu - nebudete litovat

V poslední době přichází do módy využívání industriálních objektů zrušených podniků a továren k nejrůznějším výstavám a přehlídkám. Například v Plzni proběhl vloni v bývalém Depu první ročník výstavy Skvosty s vůní benzinu a letos jsme se dočkali reprízy.

Už v minulém roce se nám výstava líbila, a tak jsme opět zamířili do Plzně a ani tentokrát jsme nebyli zklamání a nebudou ani návštěvníci, kteří sem do neděle 22.července dorazí. Přehlídka automobilů a motocyklů současných sportovních a historických nadchne každého milovníka jak rychlých kol, tak historie.

A co uvidíte? Například Ferrari La Ferrari, první hybridní automobil z Maranella, kombinující spalovací motor 6,2 litru a elektromotor. Byla vyrobena limitované série 499 kusů a v době uvedení na trh v roce 2013 stál vůz 1,3 mil eur. Dnes je na prodej jeden kus za 110 milionů korun. Ferrari uvidíte na Skvostech hned několik včetně například dvanáctiválcové 550 Maranello z roku 2000.

Úchvatný je také pohled na Lamborghini Aventador z roku 2017, jehož cena se pohybuje mezi 300 000 až 600 000 eury.

Ani Bugatti Veyron, byť bylo vyrobené už v roce 2006, nikdy neomrzí. Jedná se o jedenáctý vyrobený kus, jehož cena je jeden milion eur. Není bez zajímavosti, že design nese podpis Jozefa Kabaně, jenž pak dlouhá léta působil ve škodovce a dnes u BMW.
Hned vedle ale stojí Tatra 77 postavená pro závod 1000 mil československých v roce 1933. Nedávno s ní absolvoval František Bauer vzpomínkovou jízdu 1000 mil mezi Prahou a Bratislavou.

Tím se dostáváme k veteránům, kterým je vyhrazena jedna celá hala a o kterou se postaral plzeňský veteránista František Čečil, viceprezident Autoklubu ČR. Už vloni dal dohromady úžasnou expozici. Letos se soustředil na české automobily, připomínající 100 let republiky. Hned několik automobilů značky Praga zapůjčil pan Emil Příhoda. Jako například Pragu V z roku 1909, jeden z prvních automobilů Praga, vyrobený pouze v sedmi kusech. Zajímavostí je umístění chladiče za motorem po vzoru automobilů Renault. Mezi nejelegantnější patří Praga Lady paní Lídy Bárové, který si často lidé zaměňují za typ baby. Vůz karosoval Josef Voříšek, designer firmy Aero. Příští rok oslaví 100. narozeniny Praga Grand používaná v kanceláře prezidenta republiky T.G.Masarykla, jak je patrné i z dobové fotografie.

V Depu nejsou vystaveny jen automobily českých značek, ale pamětníci zavzpomínají při pohledu na Renault Alpine na Vladimíra Hubáčka, který s alpinkou kraloval soutěžím na počátku 70. let. Vystavený automobil zrenovoval jeden nadšenec z Klatovska z úplného vraku. Vůz kdysi totiž jezdil autokros ve Švýcarsku. Nezapomnělo se ani na Plzeňáka, konstruktéra ing.Václava Pauera, který se zasloužil o vnik Metalexu a především pak o monopost MTX 1-01 a další závodní automobily.

Zajímavé veterány najdete i v dalších halách. Za zmínku stojí jistě Benz 10/30 z roku 1914, který si zahrál například ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Vůz s variabilní karosérií, tzn.jako limuzína i kabriolet, zakoupil jeden obchodník v Praze. Nechybí ani Mercedes Benz 300 SL ze sbírky Ladislava Samohýla, jehož cena neustále roste. Dnes se pohybuje kolem 1 600 000 eur.

U každého automobilu je stručný popisek se zajímavostí, vztahující se k vystavenému automobilu. Jen bychom se možná přimlouvali za větší rozestupy mezi jednotlivými automobily.

V takzvané „italské hale“ si pak budou moci vedle závodních sporťáků se stovkami koní pod kapotou prohlížet koně ztvárněné sochařem Michalem Gabrielem. Jinou část přehlídky doplní skvostné snímky známého fotografa slavných osobností Jadrana Šetlíka ze sbírky „Millenium“ a v kavárně bude mít výstavu svých nejlepších momentek Petr Frýba, oficiální fotograf světové vytrvalostní série 24h series, závodů GT4 Central Europe i mosteckého autodromu, který již téměř dvacet let fotí motosport a závody po celém světě.

Součástí programu bude letos nově také živá hudba: každý den festivalu vystoupí jiná kapela (St. Johnny, ½ Rebel, Elvis Presley Band). Zkrátka nepřijdou vyznavači foodtruckové gastronomie a rodiny s dětmi, které najdou vyžití v podobě šlapacích i elektrických motokár, závodů RC modelů či simulátoru Formule 1. Na samostatné formulové scéně v bývalé autobusové myčce okusí malí i velcí závodníci na simulátorech řízení v 300km rychlosti, anebo v co nejkratším čase výměnu pneumatik v tzv. Pit-stopu. V KartAreně čekají zájemce zážitkové jízdy, na simulátoru BESIPu si odvážlivci vyzkouší převrácení či náraz vozidla. Nejmenší návštěvníky zabaví trampolíny a pískoviště.

V pátek a v sobotu je otevřeno od 10 do 20 hodin, v neděli do 17 hodin. Návštěvu můžeme jen doporučit.

Vstupenky a více podrobností na www.skvosty-plzen.cz

JL 20.7.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar