Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Porsche 911 s Romainem Dumasem vyjelo do výšky 6000 m

Už téměř 60 let je Porsche 911 tlačeno do extrémů jak na závodních tra-tích, tak na veřejných silnicích. Nyní nastal čas napsat novou kapitolu. Unikátní dvojice experimentálních sportovních modelů 911 se testuje tam, kde nejsou běžné silnice, je zde extrémně řídký vzduch, teplota hluboko pod bodem mrazu a kde nepřežijí ani rostliny.

Tým vedený vytrvalostním závodníkem a zároveň dobrodruhem Romai-nem Dumasem se rozhodl prozkoumat limity modelu 911 a pro začátek dobrodružství se rozhodl pro jedno z nejnáročnějších míst na světě – zvolil strmé svahy nejvyšší sopky na světě Ojos del Salvado, nacházející se v Chile.


Právě zde proběhl první test týmu a vozů. Díky tomu se Porsche 911 sta-lo jedním z mála automobilů, který dosáhl tak extrémní nadmořské výšky.


Při výstupu do výšky až 6 007 metrů na mořem se 911ka řízená Romai-nem Dumasem postavila příkrým svahům a ledovým plotnám, které dů-kladně otestovaly schopnosti vozu i týmu při teplotách 30 stupňů pod nu-lou a s citelně řidším vzduchem – zde je k dispozici poloviční množství kyslíku než u moře. Sníh a led v blízkosti vrcholu sopky nabídlo spekta-kulární pohled na výjimečné schopnosti těchto Porsche 911. Prozatím byl test dokončen a tým je nadšený ze získaných zkušeností.


„Byl to opravdu nezapomenutelný a zvláštní okamžik v místě, které je krásné a brutální zároveň. Myslím, že jediné stroje na světě, co jsou výš než my, jsou letadla! Pro tým a vůz to bylo o učení – hned po vybalení z přepravního boxu byl vůz připraven pro hbitý pohyb. Byli jsme na sebe tvrdí a při prvním testu jsme to opravdu vzali do hloubky, přesto jsme se cítili jako doma,“ řekl Romain Dumas, jezdec Porsche 911 a lídr týmu. „Máme obrovský respekt k těm, kdo se dostali tak vysoko. Nikdo neviděl tolik sněhu a ledu směrem k vrcholu sopky, kolik ho tam leží. Přesto jsme do toho šli a pokořili hranici 6 000 metrů nad mořem. Jsme opravdu hrdí na to, čeho je vůz a celý tým schopný dosáhnout napoprvé – doufejme, že v budoucnu zažijeme mnoho dalších takových dobrodružství.“


Dr. Frank-Steffen Walliser, viceprezident Porsche AG odpovědný za ar-chitekturu a vlastnosti vozidel, pověřil projektem šéf inženýra pro Porsche 911, Michaela Röslera.


„Bylo kouzelné postavit Porsche 911, jaké svět ještě neviděl – díky ma-lému týmu inženýrských nadšenců. Model 911 prokázal své kvality jak na závodních tratích, tak běžných silnicích. Tímto projektem se však posou-váme tam, kde žádné silnice nejsou,“ říká Rösler, vedoucí kompletní mo-delové řady 911. „Testování našich teorií znamená nalezení nejdrsnější-ho možného prostředí abychom prověřili, zda fungují – a na nejvyšší sopce světa jsme uspěli.“


Základem byl typ 911 Carrera 4S (992) vybaven standardním přeplňova-ným plochým šestiválcem o výkonu 443 k a sedmistupňovou manuální převodovkou. Samotný model 911 se ukázal být vynikající bází pro svoji robustnost a zároveň lehkost, krátký rozvor, dostatečný výkon a schop-nosti dobře se vyrovnat s extrémní nadmořskou výškou. Z toho bodu pak inženýři ve výzkumné a vývojové základně Porsche ve Weissachu neda-leko Stuttgartu, v úzké spolupráci s Romain Dumas Motorsport, vyšli a popustili uzdu kreativitě ve specifických požadavcích pro drsné horské podmínky.


Oba vozy dostaly vnitřní ochranné rámy, sedadla z uhlíkových vláken a závodní bezpečnostní pásy tak, aby splňovaly bezpečnostní kritéria vy-žadované samotným projektem. Díky specifickým nápravám byla zvýše-na světlost na 350 mm. Převodovka dostala kratší převody, což znamená přesnější a jemnější ovládání plynem v nižších rychlostech a celkově to lépe funguje s nově montovanými velkými terénními pneumatikami. Kro-mě toho jsou oba vozy vybaveny extrémně odolnou ochranou podvozku z aramidových vláken, umožňující například skluz po kamenech.


Nové je rovněž zařízení Porsche Warp-Connecter. Původně bylo vyvinu-to pro motorsport, nyní se pomocí této sofistikované techniky dosahuje maximální trakce všech kol (na všechna kola jde konstantní moment). Dále jsou použity manuální, přepínatelné uzávěrky diferenciálu spolu s pokročilým systémem řízení steer-by-wire. Celek dotváří naviják umís-těný v přední části vozu spolu s přepracovanou karoserií umožňující montáž 310 mm širokých pneumatik. Rovněž chladicí systém musel být přesunut nahoru, aby se vůz mohl bez problémů vypořádat s extrémními úseky bez poškození. Třešničkou na dortu se pak stalo výrazné lakování – jeden vůz byl vyhotoven s barevným motivem Porsche Motorsport dle 963 LMDh, druhá „devětsetjedenáctka“ pak se stylistickým motivem na-vrženým ve Weissachu.


„Před více než 30 lety tým inženýrů Porsche aplikoval na model 911 po-hon všech kol, aby prozkoumal všechna ‚kdyby‘. A jsem hrdý na to, že tato přirozená zvědavost a touha vývojářů zkoumat limity, testovat nové nápady a především inspirovat, je stále živá a daří se jí dobře,“ dodal Walliser. „Projekty jako je tento jsou životně důležité pro to, kým jsme v Porsche. Když se tým vydal na cestu, mířil doslova do nebe. Doufám, že v těchto dobrodružstvích budeme pokračovat.“
Porsche 7.11.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar