Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Po vodě i po souši

Americká firma C.A.M.I. vyrábí již několik let obojživelná vozidla schopná jízdy po silnici i plavby po vodě. A nejsou to vozidla ledajaká. Už jste viděli na vodě třeba pikap, obytný automobil nebo dokonce autobus. Nejnovějším přírůstkem do rodiny je sportovní vůz charakteristického názvu Hydra Spyder.

 

Vozidlo sportovních tvarů nebo chcete-li rychlý motorový člun využívá techniku z Chevroletu Corvette, což lze vyčíst i z tvarů karoserie. Silnější špičkový model pohání zážehový vidlicový osmiválec 8.2 s výkonem 502 k, základní pak slabší  „jen" šestilitrový" osmiválec s výkonem o 100 k menším. Oba mohou být kombinovány s pěti- nebo šestistupňovou převodovkou, která v běžném provozu přenáší sílu na 17" přední kola s pneumatikami 265/70 R. Přitom dokáže vyvinout rychlost 210 km/h.

Pokud motor pohání turbínu, potom dosahuje „člun" rychlosti až 80 km/h.

Spodní část karoserie je z hliníku, vrchní ze skleněných vláken, aby zesílila střechu kabrioletu. Spyder váží ca 1500 kg, je 5,63 m dlouhý, 2,13 m široký a 1,57 m vysoký. Potopení zabraňuje speciální pěna. Výrobce C.A.M.I (Cool Amphibious Manufacturesrs Int.) dokonce tvrdí, že automobil ani potopit nelze díky patentovanému systému vzduchotěsných přepážek naplněných pěnou.

V sériovém provedení přijde Hydra Spyder na 123 000 eur včetně CD přehrávače, za příplatek si lze pořídit ještě elektrické ovládání oken, centrální zamykání a navigaci GPS. A pro náruživé rybáře existuje ještě zvukový radiolokátor k navádění ryb přímo na udici. A kdo nechce chytat ryby, může vzít do vleku třeba vodního lyžaře.

Z dřívější produkce zaujme rozhodně obytný vůz Terra Wind s rychlostí 130 km/h na silnici a 13 km/h ve vodě. Posádka si může dopřávat veškerého komfortu, jaký si můžete jen dopřát. Taková dovolená nemusí být rozhodně k zahození.

Terra Wind však není největší, co se může plavit po vodě. Tím je Hydra Terra aneb hydrobus pro 50 osob. Věřte nebo ne, ale kolos o rozměrech 12 x 2,6 x 3,6 metru váží 12 tun a pohání jej vznětový motor Caterpillar Turbo 7.2 o výkonu 210 k, krátkodobě až 300 k. Autobusy nebo spíše hydrobusy, jejichž znakem je klínovitá příď pro rozrážení vody existují v několika provedeních a můžete se s nimi setkat třeba na Aljašce, Japonsku nebo Dubaji.

Všechna vozidla specializované firmy C.A.M.I. jsou v Americe homologována jak pro provoz na silnicích, tak i ve vodě.

 

Jindřich Lasík, 15.8.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar